Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Krematorium Baumschulenweg

Autor: Charlotte Frank, Axel Schultes
Adresa: Kiefholzstrasse 221, Berlín, Německo | mapa
Web: www.krematorium-berlin.de
Realizace: 1992-99

Stavba krematoria nepatří k častým architektonickým zakázkám, skrývá však nesmírný konceptuální náboj. Německý architekt se jí zhostil v asketickém duchu, který připomíná až krutě monolity Tadao Anda. Dokázal ji však obohatit o několik prvků, kterými se z dnes již tradičního japonství vymyká, především uplatněním tyrkysové barvy na oceli v interiéru, nové jsou sloupy ve vstupním vestibulu (srovnej Kroupův návrh na bažantnici...), které pravděpodobně upomínají na motiv svic nebo možná svým vertikálním tvarem směřují k nebi. (jk)

„Lidé umírají a jsou nešťastní“ – architektura to nemůže změnit, ale místo spočinutí, prostor pro ticho ještě dokáže poskytnout, přestože ani kameny nejsou tak těžké, jako byly v solidnějších obdobích pevnější víry v nekonečno, jak tomu bylo například v Gize.
Zoufalá atmosféra, jakou jsme před pěti lety na tomto místě pocítili, byla odstrašující. Návštěvníka varovala aura bez krásy – „Vzdejte se naděje, vy, kdož vcházíte“. Srdce tohoto pustého Campo Santo bylo třeba vyměnit. Zde, kde zesnulí dostávají poslední požehnání – s celým nezbytným, smutným obřadem: vystavení, výzdoba, zajištění hudby, promluva a žeh –, si pozůstalí musí navzájem projevit soustrast a ulehčit smutek. Zde, uprostřed všeho dění, je zapotřebí místa, které vyvažuje pomíjivé s konečným, které vyjadřuje těžkopádnost smrti a umožňuje úlevu.
Naše poslední cesta je nejistá, ani církev, ani chrám mrtvých neukazují směr do nicoty či do ráje. Ve smyslu ztělesnění svobody i nevyhnutelnosti asi nejvíc přibližuje splnění úkolu intenzita, struktura maghrebské mešity. Piazza Coperta, místo uprostřed kenotafu, místo setkání, v němž jedinec zůstává ochráněn. Kotel pocitů.
Světlem ukončené sloupy představují v této 5000 let mládnoucí místnosti jediný bod zachycení pro nás, zaštítěné teokracií – ať už je to teokracie Mojžíše, Pavla, nebo Mohameda – kosmologické rozlišení mezi obydlenými hroudami hlíny a světlem slunce. „Slunce je Bůh,“ William Turner měl pravdu. A tato architektura nechce nic víc než spojit Otce Kámen, duši nebeskou, s Luciferem, andělem světla.
Veliké stěny a starobylé „dveře“ připomínají minulá období, kdy život posmrtný měl větší význam. Šeptají dnešním truchlícím „Sbohem“ a „Velký v nás je Bůh“ – a vodní zrcadlo s vejcem uprostřed místnosti se táže, co měl na mysli básník verši:
Všechny věčné prameny / prýští neúnavně dál,
A bůh? Má počátek? / Snad jednou Bůh začal?
Obřadní síně – jedna pro 50, druhá pro 250 návštěvníků – se skládají ze dvou kamenných kvádrů zapuštěných do dalšího obalu ze skla a kovu: zesnulá duše, rakev, urna již odplula do říše světla a je nyní spojena s nebem, mraky, stromy.
Budova vyjadřuje, jako žádná jiná, nezlomnou vůli architektů. Dutý nedělený kvádr 50 x 70 metrů, 10 metrů v zemi, 10 metrů nad ní, jeden kámen, jeden náhrobek trvající na materiálním souladu svých prostorů. A pokud je slovo pravdy na domněnce Ludwiga Wittgensteina, že architektura „nutí a velebí,“ že tam, kde není co velebit, nemůže existovat architektura, pak tato stavba velebí podstatu architektury, oslavuje prostor, klid stěn ve světle. A architektura víc dělat nemůže: „Se soucitem pro nenasytné je provokací očím, polévkou světu a hvězdou kryse,“ aby vyvolala jasný a pohádkový obraz.
Projekt
Fotograf
Ester Havlová
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 22.07.06
Návštěvnost: 56369 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.