Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Památník Tri Ân

Autor: CMC architects, a.s. | David Richard Chisholm, Vít Máslo, Adriano Ferrer Escayola
Spolupráce: Yuliya Pozynich, Atoosa Ghanaei
Adresa: Louisville, USA
Investor: Tri An Foundation / Yung NGUYEN
Soutěž: 2016

Soutěžní zadání

Skupina obyvatel vedených panem Yung Nguyenem, imigrantem z Vietnamu, přišla ve městě Louisville ve státě Kentucky na myšlenku vytvořit památník díkůvzdání. Vytvořit specielní místo, kde by bylo možné vyjádřit úctu obrovskému počtu vojáků amerických a jihovietnamských ozbrojených sil, kteří položili životy během Vietnamské války. Občanské sdružení pod vedením pana Nguyena založilo nadaci, která měla za úkol vypracovat koncept a získat z privátních zdrojů finance na realizaci tohoto památníku. Nadace se jmenuje "Tri Ân", což ve vietnamštině znamená hlubokou vděčnost.

Nadace získala ve stávajícím parku veteránů v Jeffersontownu na předměstí Louisville, USA svažitý pozemek. Protože chtěli památník, který by byl co nejinspirativnější a zcela unikátní, rozhodli se sponzorovat veřejnou mezinárodní architektonickou soutěž, která by napomohla najít ty nejnápaditější náměty. Nadace chce financovat a postavit památník Tri Ân dle vítězného návrhu. Soutěže se účastnilo 129 projektů z 28 zemí a v prvním kole byli vybráni 3 finalisté včetně CMC ARCHITECTS.

Hlavní účel navrhovaného památníku je vzdát úctu a projevit hlubokou vděčnost milionům Američanů a Vietnamců, kteří bojovali bok po boku, aby zastavili komunistickou agresi a přinesli lidu Jižního Vietnamu svobodu. Pro mnoho Vietnamců, kteří utekli ze země a unikli komunistické perzekuci, je důležité, aby mohli tomuto těžkému boji dát smysl, prokázat úctu těm, kdo jim pomáhali během války a po ní. Jsou přesvědčeni, že je důležité uznat spojené úsilí členů amerických, jihovietnamských a ostatních spojeneckých sil a oslavit vztah, který se mezi vojáky z těchto zemí bojujících tváří v tvář společnému nepříteli vytvořil.

Je důležité uznat četné humanitární snahy a činy vykonané armádou USA a mnoha Američany, kteří dělali mnohem více, než byla jejich povinnost, aby pomohli obyvatelům Jižního Vietnamu. Je důležité a správné slavnostně vyjádřit uznání všem, kdo sloužili a obětovali se, a připomenout všechny, kteří bojovali a zemřeli ve válce.


CMC ARCHITECTS Design koncept (finalista 1. kola)

Síla našeho návrhu spočívá v jednoduchosti okrouhlé ´objímající´ formy symbolizující spojení lidí a kultur v obrovském lidském úsilí a oběti. Navrhovaný tvar reprezentuje přeměněnou realitu, smysl pro kontinuitu a nekonečné opakování vlastní každému lidskému konfliktu. Je to zároveň oslava památky a jemné gesto vděku.

Každý památník potřebuje, aby k němu lidé přicházeli postupně, potřebuje symbolickou cestu, která by návštěvníkům umožnila, aby se psychicky a emočně oprostili od všedního života a začali vnímat význam aktu uctění památky. Cesta u památníku Tri Ân vede návštěvníky kolem budovy směrem ke kontemplativnímu jádru, k jeho srdci a duši, a končí jako malá cestička v lese. 

Návštěvníci si mohou přečíst do cesty a do zdi vyryté informace a zamyslet se nad třemi navrhovanými tématy:  Pozadí a historie, Válka se Severem a Lidé, kteří bojovali za svobodu.

Do povrchu památníku je vyříznuta křivka pobřeží Vietnamu, na níž je zobrazena historie a jednotlivé události.   Povrch památníku Tri Ân tvoří 4 500 000 značek či bodů, které reprezentují obrovské množství lidí zapojených v tomto konfliktu. Tyto body jsou vyražené, jsou to prohlubně připomínající ztráty na životech a návštěvníci se tak doslova mohou dotknout vzpomínek na členy rodiny, přátele a milované, kteří se stali oběťmi tohoto neuvěřitelného boje.

Návštěvník prožije 4 okamžiky:
  1. po prvních pár metrech dojde ke stěně, na které se seznámí s příčinami konfliktu;
  2. přejde přes práh, kde na něj stěna ´padá´; zde jsou poskytnuty vysvětlující informace o válce;
  3. za vstupem do jádra otevřeného prostoru jsou připomenuti ti, kdo ve válce bojovali, a návštěvníci se jim zde mohou poklonit a vzdát jim svou poctu a vděčnost;
  4. na zpáteční cestě lesem se mohou návštěvníci památníku vyrovnat se svými pocity, než se vrátí zpět do každodenního života.
Památník by se vybudoval z leštěných a probarvených betonových prefabrikátů s povrchovým reliéfem. Cesta by se vydláždila žulovými a betonovými dlaždicemi a tam, kde by byl umístěn text, by byly použily specielní vložené prvky z nerezové oceli.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 26.11.16
Návštěvnost: 5321 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.