Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Maison du peuple

Autor: Jean Prouvé
Adresa: 39/41, Boulevard du Général Leclerc, Clichy, Francie
Projekt: 1935-37 Realizace: 1937-39
Soutěž: 1935

V roce 1940 bylo zpřístupněno dílo, které spíš než na funkcionalistické myšlenky té doby navazuje daleko hlouběji v historii na inženýrské objevitelství Maurice Koechlina. V době sílícího nacismu, který se snažil v Německu zadupat funkcionalismus do země (národní socialismus měl svůj vlastní stavební sloh), vybrala městská rada Clichy v čele se svým socialistickým starostou pro stavbu Lidového domu (Maison du peuple) dvojici architektů Marcel Lods a Eugène Beaudouin, kterým pomáhal konstruktér Jean Prouvé a inženýr Vladimir Bodiansky. Vícefunkční sál se musel umět proměnit na tržnici pro 1500 osob, slavnostní sál pro 2000 lidí, zasedací halu pro 1500 lidí a divadlo nebo kino pro 1100 diváků. Na stavbu nebyl použit beton ani malta. Nosnou konstrukci tvoří ocelový skelet z válcované oceli a obvodový plášť sendvičové panely z válcovaného plechu s vnitřní tepelnou izolací. V konstrukci šel Jean Prouvé ještě dál. Strop prvního patra se dá složit a odstranit, střecha nad hlavním sálem stejně jako okolní zeď se dají odsunout. Kovové je i schodiště se zábradlím, stěny i pisoáry na záchodech. Plech však v agresivním pařížském podnebí trpí. Všichni si uvědomují výjimečnost této stavby stejně jako celé tvorby Jeana Prouvé, a proto si dali s nákladnou rekonstrukcí načas (dlouhých osm let 1995-2003). Už v roce 1983 byl dům zapsán mezi významné francouzské historické památky.
Autor: Petr Šmídek, 07.10.05
Návštěvnost: 61939 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.