Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Galerie současného umění Bunkier Sztuki - dostavba
1. místo v mezinárodní soutěži

Autor: KWK PROMES | Robert Konieczny
Adresa: plac Szczepański 3a, Krakov, Polsko
Web: bunkier.art.pl/
Soutěž: 2016

vizualizace KWK Promes
SOUTĚŽ —
Krakov – jedno z nejzajímavějších polských měst s bohatou kulturou, je také domovem slavné galerie současného umění „Bunkier Sztuki“ (Bunkr umění). Před nedávnem tato galerie vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž s cílem nalézt nejlepší řešení pro chystanou rekonstrukci a dostavbu.

HISTORIE — Stávající budova je sama o sobě v rámci historického centra města vzácným pokladem. Její nezvyklá forma, usazená v unikátním kontextu okružního parku Planty ji zařazuje mezi nejzajímavější příklady polského brutalismu, jež je v zemi obecně zřídka zastoupen.
Během let byla původní forma stavby překrývána různými úpravami, jež zásadně proměnily její vzhled – a to jak v interiéru tak exteriéru. Před pár lety byl přímo před galerii připojen dočasný objekt kavárny. Třebaže byl zamýšlen jako provizorní, stal se trvalým prvkem kryjícím monumentální fasádu „Bunkru“.

KONCEPT — Koncept předpokládá restaurování původní formy budovy a vyloučení všech doplňků, jež nejsou nezbytné. Nové výstavní prostory byly umístěny pod zem, pod předpolí stávající galerie. Toto řešení nebude ovlivňovat integritu původní budovy, jak by to činila nástavba (navržená v soutěžních podmínkách), a zároveň do galerie vnese zcela novou kvalitu.

DOSTAVBA — Nové výstavní prostory, jež leží pod zemí, vedle stávající galerie, představují ultramoderní „stroj” věnovaný prezentaci umění. Jejich forma se zcela podřizuje výstavním účelům. Využití mechanických prvků – jako jsou posuvné desky podlahy a střecha – umožňuje velkou šíři výstavních scénářů, jež jsou v klasickém výstavním prostoru nemožné. Když se střecha zvedne, nový výstavní prostor se také přímo propojí s úrovní ulice, a umožní tak interakci galerie se svým okolím.
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 26.11.16
Návštěvnost: 5338 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.