Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bytový dům Nexus World

Autor: Steven Holl
Adresa: Kashiihama, 4 Chome-2, Fukuoka, Japonsko | mapa
Investor: Fukuoka Jisho Co.
Projekt: 1989 Realizace: 1991
Užitná plocha: 4243 m²

Od sklopného prostoru k poklidnému prázdnému prostoru. Čtveřice severně orientovaných aktivních prostorů zapadá do čtyř poklidných jižně směřovaných prázdných míst, což do domácího života vnáší téměř posvátné pocity. Pro zajištění prázdnoty jsou jižní plochy zaplavené vodou, čímž vytváří mihotavé odrazy. Interiéry 28 bytů jsou koncipovány jako “sklápěcí prostory“, což je moderní výklad víceúčelového pojetí tradičního “Fusuma“. Denní poloha stěn umožňuje rozšíření obytné plochy a naopak noční poloha se využije pro zvětšení ložnice. Epizodické zavěšení příček odráží změny v rodině v průběhu času; místnosti mohou být odebrány po opuštění odrostlých dětí nebo naopak přidány pro nastěhování starších rodičů. Po vzoru pasáží jsou zajištěny tři druhy přístupů, čímž umožňuje bytům mít vlastní hlavní vchod a proplétání apartmánů jako u vícedílné čínské krabice.
Steven Holl Architects

Posuvné dveře “Fusuma“ jsou tvořené neprůhlednými, vertikálními obdélníky a dřevěnou mřížkovanou konstrukcí, pokrytou po obou stranách papírem nebo tkaninou. Typické pro ně je černý lakovaný rám a kulatý úchyt na prst. Dveře jsou posuvné ze strany na stranu, aby redefinovali prostory a strukturu místnosti, nebo fungují jako dveře skříní. Klasický rozměr Fusumy je cca 3 stopy široká (0,9m) a 6 stop vysoká (1,8m) dle průměrné výšky obyvatel.
Dveře Fusuma byly obvykle pomalovány přírodními motivy, jako jsou např. obrazy horské krajiny, lesů a zvířat, v barvě bílé, černé nebo barevné, často malované na stříbrném nebo zlatém pozadí. Fusuma se posouvá po dvou dřevěných kolejnicích, po horní Kamoi a spodní Shikii. Tradičně se kolejnice ošetřovala voskem pro usnadnění posuvu dveří.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 06.02.14
Návštěvnost: 2730 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.