Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vodní dům
návštěvnické středisko EVL Želivka

Autor: AND architektonický atelier | Vítězslav Danda, Radovan Kupka, Jaromír Kosnar, Ondřej Smolík, Pavel Ullmann
Adresa: Hulice 118, Hulice, Česká republika | mapa
Web: www.vodni-dum.cz
Investor: ČSOP Vlašim, Ing. Pavel Pešout, Ing. Karel Kříž
Projekt: 2009 Realizace: 2016

Místo — Stavba stojí v otevřené kulturní krajině v krásném okolí Vlašimi. Volba stavebního typu a forma stavby jako archetypálního statku byla nejdůležitějším architektonickým motivem. Celá úvaha o architektonickém principu byla vedena snahou o to, aby objekt přirozeně zapadl do okolní krajiny.
Vodní dům vznikl jako informační centrum ČSOP Vlašim. Jeho hlavní náplní je informovat návštěvníky o vodě jako biotopu a o zdrojích vody pro člověka. Oba tyto základní motivy nebyly zvoleny náhodně: blízkost přehrady Švihov na Želivce jako jednoho z nejdůležitějších vodních zdrojů pro Prahu v překrásné krajině dává velké možnosti. Z Vodního domu jako základny budou chodit návštěvníci na exkurze do objektů u blízké přehrady, a Vodní dům se může stát výchozím bodem pro výlety do okolní přírody.

Urbanistické řešení Základní urbanistický koncept vychází z prvotní úvahy o tom, jaké stavby jsou přirozené ve volné, nezastavěné krajině. Jsou to hřbitovy, statky, tvrze nebo hrady. Zvolili jsme archetypální tvar statku, pevné struktury obdélníkového půdorysu. Tento tvar je vyznačen zdí, podobně jako to bývá i v případě statku. Do tohoto obdélníku jsme vložili budovu a dvůr jako dva další obdélníky. Tuto základní úvahu jsme transformovali do jazyka soudobé architektury.
Areál lze z hlediska návštěvníka rozdělit do dvou částí podle toho, zda jsou uvnitř uzavřeného tvaru, nebo vně: tedy vlastního objektu Vodního domu, a nebo venkovních prvků. Tyto venkovní prvky jsou jezírka a mokřady, které budou návštěvníkům nabízet další možnosti nahlédnutí do vodních biotopů.

Architektonické řešení Celý objekt je zvenku obložen gabionovými prvky z místního kamene. Spolu se zelenou střechou takřka splyvá s okolní krajinou. Po cestách vedoucích od parkoviště se výpravy dostanou do dvora Vodního domu. Zde by měl návštěvníky překvapit vodní svět jiného typu: vodní hračky, vodopád, potůček a gejzíry by měly uspokojit děti nejrůznějšího věku. Budou sloužit jako lákadlo pro návštěvu Vodního domu, i jako relaxace po naučných pořadech nebo po návštěvě přehrady.  Uvnitř Vodního domu se nachází vstupní hala s informačním pultem, záchody pro návštěvníky a kancelář pracovníků. Odtud se návštěvníci dostanou buď do přednáškového sálu, nebo do vlastní vnitřní expozice. Ta hravou i naučnou formou představuje fenomén vody jako biotopu i jako nezbytný zdroj pro člověka. Celá expozice vyvrcholí pohledem pod vodu jezírka, kde mohou návštěvníci sledovat v přirozených podmínkách místní vodní flóru a faunu - a to v podobě, v jaké se v okolní krajině vodní nádrže objevují.

Zastavěná plocha Vodním domem: 600 m²
Obestavěný prostor: 3000 m³
Plocha atria: 475 m²
Vodní plocha expoziční nádrže: max. 900 m²


Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 09.10.16
Návštěvnost: 15713 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.