Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Opera v Lyonu

Autor: Emmanuel Blamont, Yann Kersalé, Jean Nouvel
Adresa: 1e, Place de la Comédie, Lyon, Francie | mapa
Web: www.opera-lyon.org
Projekt: 1987 Realizace: 1993

Soutěž na rozšíření a obnovu Lyonského divadla, v druhém největším městě Francie, vyhrál v roce 1968 Jean Nouvel. Projekt využil stávající stavbu, zvláště spodní prostor a jižní, východní a západní fasádu do výšky prvního patra stavby. Nouvel zvětšil prostor jeviště, zázemí pro návštěvníky a herce, Hlavně zkapacitnil prostor hlediště, které umístil v rámci třech spodních úrovní původní stavby. Cílem Nouvelova návrhu bylo, aby stavba vzhledově pasovala ke stávající centru a hlavně k sousedním objektům radnice a muzea. Zastřešení je navrženo ve vzhledu 20. století, svým materiálovým řešením a barevností zapadá do městského prostoru. Vstupní prostor je řešen pomocí nových stěn, ty jsou však vsazeny mezi původní sloupy divadla. Přístup do hlediště je pomocí nového ocelového schodiště, eskalátorů a nových zavěšených horizontálních komunikací. Zajímavostí hlediště je, že každé sedadlo je vybaveno lampičkou z optických vláken. Inspiraci nalezl Nouvel v 18. století, kdy sedadla byla běžně vybavena svíčkou. Svíčka měla za úkol nasvěcovat obličeje diváků v hledišti. Zde je tato tradice opět zavedena. Divadlo je zvenku speciálně v noci nasvíceno a vytváří jak v noci, tak ve dne významnou dominantu města.
Eva Kosíková, Matěj Kosík

Literatura
 

Autor: Petr Šmídek, 01.02.06
Návštěvnost: 49414 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.