Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Bílý mys
De Witte Kaap

Autor: Claus en Kaan Architecten | Felix Claus, Kees Kaan
Adresa: Wim Noordhoekkade 106-132, IJburg, Amsterdam, Nizozemí | mapa
Investor: De Alliantie
Náklady: 21 000 000 Euro Projekt: 2003
Realizace: 2009-10 Užitná plocha: 23000 m²

Před padesáti lety přišla dvojice urbanistů Jo van den Broek a Jaap Bakema s vizionářským projektem Pampus (pojmenovaný po vodní tvrzi z 19. století), který předpokládal vybudování lineárního souostroví na jezeře IJ západně od Amsterodamu, kam by se mohlo přestěhovat až 350.000 obyvatel. Z finančních důvodu však projekt zůstal ležet v archivech až do poloviny 90. let, kdy původní vizi přepracoval ateliér de Architektern Cie, podle něhož postupně vzniklo šest různě velkých ostrovů s veškerou infrastrukturou. Hlavní ostrov (Haveneiland) je rozdělen pravidelným rastrem na sedmdesát obdélníkových městských bloků, čímž může připomínat zmenšený Manhattan včetně centrální parku a diagonální ulici Pampuslaan klestící si cestu pevnou mřížkou. V pravidelném urbanismu se však najdou pozemky vybízející k netradičním návrhům a jeden z takových domů vznikl na bloku číslo 63 v jihovýchodní části ostrova IJburg.
V místech, kde před dvaceti lety byla jen vodní hladina, se vynořil zcela nový ostrov, aby na něm vyrostl mohutný „bílý útes“. Podobně před patnácti lety vyplula na hladinu na poloostrově Sporenburg „bílá velryba“.
Bytový dům 'De Witte Kaap' vznikl podle projektu Felixe Clause a Keese Kaana. Komplex z bílého režného zdiva obsahuje 134 bytů a sedm komerčních prostorů. Zaoblená nároží a ustupující horní podlaží podporují dynamiku objektu, který vznikl na protáhlé trojúhelníkové parcele. Celý objekt působí nautickým dojmem, což potvrzuje nejužší část domu, která svým tvarem připomíná příď lodě rozrážející vlny jezera IJ. Široký pás bílých oblázků, který obíhá po obvodu celého domu, se snaží naznačit, že dům může kdykoliv zvednou kotvy a odplout.
Autor: Petr Šmídek, 23.07.16
Návštěvnost: 10224 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.