Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Továrna firmy Vitrashop na povrchovou úpravu kovů

Autor: Álvaro Siza Vieira
Adresa: areál firmy Vitra, Weil am Rhein, Německo
Web: www.vitra.cz
Projekt: 1991 Realizace: 1992-94
Zastavěná plocha: 11600 m² Obestavěný prostor: 111877 m³

V květnu 1991 se rozhodlo, že autorem další budovy (haly na zpracování kovu) v areálu společnosti Vitra, bude Álvaro Siza. Důležitým faktorem při tomto rozhodování byla naděje, že Siza bude nápaditě reagovat na rostoucí rozmanitost areálu společnosti Vitra. Podle zadání měl navrhnout největší objekt v areálu.
Sizova hala je orientována na rušnou hlavní silnici. Směrem do areálu společnosti Vitra je hala ovlivněna bezprostřední blízkostí objektů Franka O. Gehryho, Nicholase Grimshawa a Zahy Hadid. Původně zde byla naplánována i malá administrativní budova, ale na začátku roku 1992 byla tato myšlenka zamítnuta ve prospěch větší zastavěné plochy továrny. V květnu 1992 došlo k dalším změnám v urbanistickém plánu areálu, protože areál byl doplněn o parkoviště pro 400 aut a vstupní prostor. Tento nekompromisně specifikovaný program omezil prostor pro architektonické ztvárnění továrního objektu mnohem více než bylo zvykem u jiných objektů solečnosti Vitra. Díky těmto omezením, které vždy zvyšují složitost a obtížnost úkolu, se projekt stal velkou výzvou pro autora.
Sizova továrna, první a zatím největší objekt, který kdy realizoval, je vystavěna z cihel. Svým zaměřením připomíná průmyslovou architekturu 19. století. Při pohledu na areál společnosti Vitra zvnějšku lze budovu nejčastěji vidět z oken automobilů projíždějících kolem po hlavní silnici. Proto Siza umísťuje na tuto stranu takřka uzavřenou monumentální stěnu z neglazovaných červených cihel. Dva vodorovné ocelové pásy obepínají tuto stěnu na vrcholu a nad žulovou podezdívkou. Siza použil jako hlavní materiál cihly, které jsou ve vědomém kontrastu k dalším třem hlavním materiálům fasád sousedních budov – bílá omítka (Gehry), hliník (Grimshaw) a beton (Hadid).
Problematický rozdíl měřítka velké tovární haly a malé hasičské zbrojnice Zahy Hadid, která je umístěna jen o několik metrů dál, je potlačen klidem Sizových fasád, které fungují jako pozadí sochařským ambicím hasičské zbrojnice.
Oblouk, kterým architekt překonává vzdálenost mezi Sizovou halou a Grimshawovým objektem, představuje působivé gesto symbolizující areál společnosti Vitra. Úkolem architekta bylo vytvořit střechu chránící komunikační prostor mezi oběma budovami. Problém, který musel architekt vyřešit, spočíval v tom, že jakékoli propojení mezi budovami umístěné přímo nad tímto prostorem v obvyklé výšce čtyř až pěti metrů by bránilo pohledu na hasičskou zbrojnici Zahy Hadid. Siza zvolil 11 metrů vysokou ocelovou nosnou konstrukci, která spolu se zavěšenou střechou a závěsnými prvky hasičskou zbrojnici opticky rámuje. Tato konstrukce je zakotvena tak, aby se nedostala do kontaktu se střechou Sizova objektu.
Uvnitř haly vytvořil Siza dva naprosto odlišné autonomní objekty. Jeden je reminiscencí Gehryho vrátnice a zároveň malého skromného domu typického pro jižní Německo. V budově je umístěna kancelář vedoucího provozu a sanitární zařízení. Druhá budova s elegantním technickým řešením stojí na čtyřech sloupech a vypadá jako UFO mezi velkými stroji, které ji obklopují. Siza také zasahuje v místech, kde se mění měřítko objektu: u dveří, schodů, v denní místnosti a na terase.
Na zbývajícím kousku pozemku navrhl Siza parkoviště ohraničené výše uvedenou veřejnou komunikací a zamýšleným továrním objektem, jehož výstavba je naplánována na později. Architekt zorganizoval prostor a vytvořil dvě ohromující čtvercové zóny propojené polem žulových desek, které korespondují se vstupem pro zaměstnance zdůrazněným dvěma svislými žulovými bloky.Zdroj: Vitra
Vložil: Petr Šmídek, 26.09.05
Návštěvnost: 43727 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.