Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Městská tržnice

Autor: MVRDV | Winy Maas, Jacob van Rijs, Nathalie de Vries
Umělecké dílo: Arno Coenen, Iris Roskam
Adresa: Ds. Jan Scharpstraat 298, Rotterdam, Nizozemí | mapa
Web: www.markthal.nl
Investor: Provast Nederland bv
Náklady: 175 000 000 Euro Projekt: 2004
Realizace: 2014 Užitná plocha: 100000 m²

Devastující dědictví, které si Rotterdam odnesl z druhé světové války, přijali holandští urbanisté jako výzvu při koncipování nové městské struktury v duchu poválečného supermodernismu. Rem Koolhaas své rodné město pojmenoval „Formless City“, přestože je centrum plné silných forem, které než aby vzájemným dialogem utvářely celistvou strukturu, spíše mezi sebou soupeří. Zářným příkladem je ikonická tržnice v centru Rotterdamu připomínající vítězný oblouk konzumu. Na podnoži pro 1200 automobilů se klene podkovovitý oblouk vyskládaný ze 228 bytů, aby zastřešil než stovku restaurací a obchodů s potravinami. Více než hektarovou výmalbu “rotterdamské Sixtinské kaple“ má na svědomí dvojice umělců Arno Coenen s Iris Roskam. Jejich “roh hojnosti“ se stal největším uměleckým dílem v Holandsku, jehož slavnostní odhalení 1. října 2014 si nenechala ujít ani holandská královna Máxima. Během prvního roku tržnice přilákala více než 8 milionů návštěvníků, čímž hravě překonala Eiffelovu věž v Paříži nebo Guggenheimovo muzeum v Bilbao a stala se největší turistickou atrakcí v Rotterdamu.Nové holandské zákony z hygienických důvodů požadují, aby se pořádání tradičních rybích a masných trhů konalo na zastřešených prostranstvích. MVRDV si při hledání odpovědi na tuto výzvu položilo dvě otázky: 'Můžeme využít toto nařízení k rozvoji typologie tržnice a současně zahuštění městského centra?' a 'Můžeme vylepšit kvalitu tím, že zahustíme stavební program v oblasti Blaak?'
Tržnice se součástí nového středu čtvrti Laurens, která byla původním centrem předválečného Rotterdamu. Navržený objekt je dlouhodobě udržitelnou kombinací stravování, volnočasových aktivit, bydlení a parkování, které jsou integrovány do jednoho celku, aby zvýšily potenciál a vytěžily maximum ze vzájemné synergie různých funkcí. Dvoranu zastřešuje oblouk ze soukromých bytů, což strategicky umožnilo soukromé investici podílet na tvorbě veřejného prostoru. Výsledkem je kryté náměstí, které během dne slouží jako hlavní městská tržnice a po zavírací době ožívá díky restauracím v prvním patře.
Byty splňují přísné holandské stavební předpisy na přirozené denní osvětlení: všechny místnosti vyžadující přirozené světlo jsou umístěny na vnější straně. Kuchyně, jídelny a komory se nachází na straně tržnice, s níž jsou spojeny. Čelní a zadní stranu pokrývá flexibilní zavěšená skleněná fasáda, která umožňuje maximální transparenci při minimálním použití konstrukce, která je největší svého druhu v Evropě.
MVRDV

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 23.05.16
Návštěvnost: 15898 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Můžeme se o tom přít, Ivoš 26.05.16 09:15
...No,...nevim... šakal 26.05.16 16:44
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.