Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
De Rotterdam

Autor: OMA | Rem Koolhaas, Reinier de Graaf, Ellen van Loon
Project architect: Kees van Casteren
Adresa: Wilhelminakade, Rotterdam, Nizozemí | mapa
Web: www.derotterdam.nl
Projekt: 1997- Realizace: 2009-13
Užitná plocha: 162000 m² Zastavěná plocha: 5500 m²

foto: Edward Hill
Pojmenování v současnosti největší budovy v Nizozemí je odvozené od jedné z lodí společnosti Holland America Line, která z přístaviště na Wilhelminapier přepravila za svou historii desetitisíce evropských emigrantů do Spojených států. De Rotterdam je koncipován jako vertikální město složené ze tří navzájem propojených věží. Věže v sobě hostí kanceláře, apartmány, hotelové pokoje, konferenční sály, obchody, restaurace a kavárny. Projekt byl zahájen již v roce 1997. Stavba začala na konci roku 2009 a budova byla dokončena v roce 2013. De Rotterdam je součástí sanační přestavby přístavních doků Wilhelminapier začínajících za Erasmovým mostem s cílem vytvořit pulzující městskou strukturu nabízející prostory pro podnikání, volnočasové aktivity i kvalitní dopravu obvyklou v centrální části města.
Všechny tři věže se tyčí do výšky 150 metrů a dohromady nabízejí 162 tisíc m² užitné plochy, což De Rotterdam nominuje na první příčku v Nizozemí, co se velikosti budovy týče. Koncepce architektů z OMA není primárně určována velikostí budovy, nýbrž zahuštěním a diverzitě funkcí. Hmotová kompozice klastru věží využívá vzájemných mírných posunů a vytváří zajímavé průhledy.
Jednotlivé typologické programy tohoto spíše urbanistického komplexu jsou uspořádány do bloků tak, aby se vzájemně synergicky doplňovaly - obyvatelé a pracovníci v kancelářích mohou využívat fitness centrum, restaurace i konferenční salónky a hotel. Interní uživatelé objektu se potkávají s externími návštěvníky na úrovní přízemí v kavárnách propojujících budovu s nábřežím. Paralelu s předobrazem zaoceánské lodi nejvíce evokují komunikační haly v přízemí s vertikálními komunikacemi, kde se na jednom místě potkávají uživatelé a návštěvníci a směřují odsud do svých kajut v horních podlažích.

Literatura
900 Kč

Autor: Jan Kratochvíl, 28.05.16
Návštěvnost: 15694 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.