Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům Etgara Kereta
Dom Kereta

Autor: Centrala | Jakub Szczęsny
Adresa: Chłodna 22, Żelazna 74, Varšava, Polsko | mapa
Web: www.domkereta.pl
Investor: Etgar Keret
Realizace: 2011-12

Nejužší dům na světě, je natolik pozoruhodný projekt, že jej do své sbírky současné architektury zařadilo prestižní Muzeum moderního umění v New Yorku.
Dům  vznikl podle projektu varšavských architektů ze studia Centrala. Jde o nejužší stavbu v Polsku a možná i na celém světě. V nejširším místě bude mít stavba 122 centimetrů a v nejužším pouhých 72 centimetrů. Keret House stojí ve Varšavě mezi ulicemi Chłodna a Zelezna.
Dům má tvar trojúhelníku a stojí na třech nohách. Vchází se do něj po schodech na dálkové ovládání. Ty se otevírají a sklápí do uličky a poté se opět složí do podlahy.
Přízemí nabízí obývací část, pracovní kout a salonek, v prvním patře je ložnice se stropním oknem, spát se chodí po žebříku. Ve druhém patře se ukrývá skladový prostor. Místnosti zápasí s nedostatkem denního světla. Stavba je ze dvou stran obklopená vysokými činžovními domy. K dispozici jsou pouze dvě okna. Dům tvoří ocelový rám pokrytý překližkou a izolačními panely. Elektřinu poskytuje sousední budova. Voda teče z velkého barelu a odpad vede do septiku. Dům Keret totiž není připojený k městskému odpadnímu a vodovodnímu systému. Celý projekt vznikl jako dočasná umělecká instalace, které stavební povolení vyprší v roce 2016.Dům Keret slouží spisovateli Etgaru Keretovi v době jeho pobytu ve Varšavě. Zároveň jej využívají jako studio i jiní hostující spisovatelé a umělci. Etgar Keret se narodil v roce 1967 v Tel Avivu a patří nepochybně k nejoblíbenějším spisovatelům mladé generace v Izraeli. Literát je polského původu a do země často jezdí. Jeho rodiče se sice poznali v Izraeli, ale jeho matka se narodila ve Varšavě a během druhé světové války přišla ve varšavském ghetu o celou rodinu. Otec Etgara pochází z Baranoviči. Město bylo tehdy součástí Polska, nyní patří do Běloruska. Jeho první povídky začaly vycházet v tisku v roce 1991 a v roce 1992 vydal první soubor povídek Potrubí. Kromě vlastní tvorby píše scénáře pro izraelskou televizi a přednáší na Filmové škole v Tel Avivu.
Zdroj: Festival spisovatelů Praha
Vložil: Petr Šmídek, 28.02.14
Návštěvnost: 18413 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.