Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Horská chata Svatý Petr

Autor: znameniiii ARCHITEKTI
Adresa: Svatý Petr, Špindlerův Mlýn, Česká republika
Realizace: 2015


Přestože prvotním impulsem je zadání stavebníka realizovat vizuálně, technologicky a typologicky soudobý objekt, stavba byla navržena v Krkonošském Národním parku na půdorysu a v objemu původní boudy jako k ní analogický koncept.

Nedílnou součástí typologie a tvarosloví tradičních staveb je i promítnutí funkce jednotlivých částí domu do vnějšího vzhledu /funkční morfologie/. Společenské místnosti /kuchyně, obytné místnosti, jídelny/ jsou v přízemí tématizovány četnými okenními otvory s největším rozměrem. V horních patrech /povětšinou půdách a mansardách/ jsou umístěny ložnice prosvětlené menšími okny ve štítech, nebo střešními vikýři. Celkový vzhled doplňují malá technická okna v kamenné podezdívce.

Zde jsme se pokusili uplatnit moderní přístup /typologická změna tradičních principů/ právě v typologickém posunu, kde hlavní společenská místnost – navíc s otevřeným mezonetem je situována v patře a otevřená do krovu. Toto se analogicky s tradičními postupy projeví zvětšenými okenními otvory právě v patře a menšími okny v parteru.

Vnější vzhled stavby je, jak již bylo řešeno výše záměrně inspirován původní krkonošskou architekturou, ale tématizuje i prvky solitérní horské architektury – horské boudy  s dominantní převýšenou hmotou střechy nad  dřevěnou „podnoží“, kamennou podezdívkou a tradičním dřevěným obkladem ve štítu.  Krkonošské štíty bývají často stupňovitě předsazené nad vstupním podlaží. Návrh tento motiv využívá a proměňuje ve stupňovité vychýlení štítové stěny směrem ven, takže hřeben střechy je viditelně delší než délka stavby u její základny.  Toto řešení má i praktický význam, neboť lépe ochraňuje dřevěný obklad štítů proti povětrnostním vlivům a prodlužuje životnost dřevěného materiálu. Je to v našem pojetí přímý odkaz k soudobé architektuře používající často prvky astatičnosti a vychylování hmoty staveb nad jejich půdorys.

V površích fasád návrh důsledně používá přírodní materiály, které časem patinují  čímž dochází k procesu „pozitivního stárnutí“ obdobně jako u tradiční zástavby.

Průčelní stěna - štít horské boudy je široký, a má tři okenní osy. Při malé výšce stropu a pečlivém umístění v terénu působí stavba jako by byly vrostlá do okolního terénu a hlavní pozornost na sebe poutá  mansardová  střecha původního tvaru. Ve štítu je v jeho horní části umístěno kosočtvercové okno jako analogický odkaz na lidovou architekturu, která často podobným způsobem řešila spíše dekorativně otvory v horních partiích štítů. Výtvarné sepětí této hmotově jednoduché, nezdobené chalupy s okolím je podle našeho názoru velice citlivé a vychází z tradičního řešení umístění lučních bud na vrstevnici.

Pro navržené dřevěné obklady jsou charakteristické krycí nátěry s odlišnými spárami a okenními rámy. Charakteristickými barevnými odstíny jsou odstíny hnědé a černé. Návrh se důsledně vyvarovává nevhodné barevnosti charakteristické pro nové stavby v lokalitě.

Pro návrh je charakteristická kombinace dřeva s lomovým kamenem. Zásadně byl používán materiál, který se vyskytoval v okolí – lomová žula, smrkové či jedlové trámy. Jako střešní krytina je navržen měděný předzvětralý plech v s hustě rozmístěným falcem.

Krajinný ráz, kterým je zejména přírodní, kulturní a historická charakteristika tohoto místa, nebude  navrhovanou přestavbou snižovat jeho estetickou a přírodní hodnotu. Zásah do krajinného rázu, v tomto případě umístěním stavby, je proveden identicky se stávajícím stavem a tedy  s ohledem na zachování významných krajinných prvků, zvláště chráněných území, kulturních dominant krajiny, harmonické měřítko a vztahy v krajině.
Projekt
Fotograf
Tomáš Souček
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 04.02.16
Návštěvnost: 29329 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
... Tomáš 03.02.16 21:57
krása střídá nádheru!!! Daniela Klikarová 04.02.16 08:32
Pěkné! Radek Horyna 04.02.16 09:35
kritika Karel 04.02.16 11:01
skvěle zvládnutá rekonstrukce! pavlik.t 04.02.16 11:46
křivení Tomáš Vích 04.02.16 15:42
Detaily vs manýra Ivoš 11.02.16 08:50
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.