Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Obchodní dům na Junkernstrasse

Autor: Hans Poelzig
Adresa: ul. Ofiar Oświęcimskich 38-40, ul. Łaciarska 2, Vratislav, Polsko | mapa
Projekt: 1911 Realizace: 1913

V roce 1911 byl Hans Poelzig pověřen návrhem obchodního domu na rohu ulice Junkernstrasse s východní fasádou orientovanou do náměstí Christopheriplatz. Na stejném pozemku již předtím navrhoval vratislavský architekt Alvin Wedemann historizující obchodní dům, s nímž však investor nebyl spokojený. Poelzigův projekt po typologické stránce sloužil jako prototyp dalším moderním obchodním domům v Německu. Navzdory zvykům Poelzig přišel s jasným horizontálním členěním celkové stavby, což se propisuje také do fasády.
Obchodní prostory jsou s výjimkou nárožích místností bez vnitřních sloupů. Pilíře na fasádě stojí v rozestupu 4,3 metru. Železobetonové rámy jsou monoliticky spojeny se stropními deskami. V přízemí mají rámy rozpon 11,75 m a v nejvyšším pátém podlaží 12,75 m. První tři podlaží se směrem vzhůru rozšiřují o 30 centimetrů a rozšiřují tak obchodní plochu, což je princip uplatňovaný již u středověkých měšťanských domů. Průběžné parapety podpírají kanelované podpory vytvářející na fasádě pravidelný rytmus. Obvodový plášť tvoří přiznaný pohledový beton. Uvnitř sídlily kanceláře a obchody různých společností. Dokladem flexibility velkoprostorové dispozice je skutečnost, že kolem roku 1916 bylo v přízemí provozováno kino. V průběhu 60. a 70. let minulého století byly provedeny úpravy, které však byly při rozsáhlé rekonstrukci v letech 1992-93 odstraněny a objekt navrácen do původního stavu. Stavba musela zároveň splňovat dnešní technické požadavky, což se projevilo například na profilech okenních rámů, které neodpovídají původním štíhlým profilům.
Autor: Petr Šmídek, 30.01.15
Návštěvnost: 5494 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.