Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Poštovní úřad ve Vratislavi
Muzeum Poczty i Telekomunikacji

Autor: Lothar Neumann
Adresa: ul. Z. Krasińskiego 1, Vratislav, Polsko | mapa
Web: www.muzeum.wroclaw.pl
Realizace: 1926-29

Když se Max Berg na přelomu roku 1920/21 zabýval projektem na přestavbu centra Vratislavi, byl pro něj výškový dům ideální formou moderní veřejné budovy. Přes vášnivé diskuze se ve velkém stylu podařilo Heinrichu Rumpovi realizovat budovu městské spořitelny (1929-32) a Lotharu Neumannovi budovu poštovního úřadu (1926-29).
Poštovní správa získala protáhlý pozemek na východním okraji historického centra již v roce 1915. Výsledná podoba byla silně ovlivněna poštovním stavebním radou Lotharem Neumannem. Ve své době poštovní úřad dotvářel městský blok. Hlavní průčelí otevírající se do ulice Krasińskiego je dlouhé 142 metrů. Obsáhlý stavební program i urbanistické situování si na konci ulice Traugutta vyžádalo umístění výškového obytného domu. Jedenáctipodlažní objekt tvoří ocelový skelet s obkladem a výplňovým cihlovým zdivem. Zatímco z dálky působí objekt mohutným dojmem, tak z blízky měřítko zjemňuje bohatá ornamentální výzdoba a výtvarná detaily členící průčelí: římsy, atiky, špalety z keramických tvárnic tmavočervené fasády s dekoracemi od sochaře Felixe Kupsche. Vnitřní výzdoba se bohužel nedochovala. Okna ve schodišťové hale byla zasklena barevnou mozaikou, zábradlí bylo opatřeno tepanými plastikami postav od českého uměleckého kováře Jaroslava Voňky, stěny a pilíře přepážkové haly byly obloženy glazovanými kachlíky a nástěnnými malbami od Bruno Waltera.
Z původní blokové zástavby zůstal stát dnešní poštovní úřad osamocen. Za povšimnutí stojí jeho funkcionalistické vnitřní uspořádání uzavřené do expresivního neogotického pláště. V současnosti je budova využívána jako muzeum pošty a spojovací techniky.
Autor: Petr Šmídek, 19.01.15
Návštěvnost: 5746 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.