Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Osvětový dům
Dom Oświatowy

Autor: Józef Rybicki, Stanisław Tabeński
Adresa: Francuska 12, Katovice, Polsko | mapa
Web: wkz.katowice.pl
Realizace: 1929-34

Historie Osvětového domu na Francouzské ulici začíná 3. května 1923, kdy družstvo Lidová čítárna vyhlásilo v celém Polsku finanční sbírku, která ve Slezsku přinesla nečekané vysoký ohlas a ze všech polských vojvodství se pravě zde vybralo nejvíc peněz. Družstvo Lidová čítárna za konečnou částku koupilo od města volný pozemek na rohu ulic Francuska a Wojewódzka a v říjnu 1927 Slezský parlament ve svém rozpočtu zajistil čtvrt milionu zlatých na stavbu Osvětového domu. Hlavní vchod se nachází na rohu ulic Francuska a Wojewódzka, v hlubokém podloubí, neseném řadou hranolových pilířů. Po vstupu se před našimi zraky objevuje velká hala a tříramenné schodiště.

Nejpříznačnější rysy této stavby:
- hmota se skládá z tří pravoúhlých rovnoběžnostěnů: dvou ležících, třípodlažních, které tvoří roh a jednoho mezi nimi, ustupujícího dozadu, který je vyvýšeny a nesen  pilíři
- svislice střední části je viditelný díky profilovaným lizénám a vertikálním pásům oken
- v interiéru dvoupodlažní sál zdobený umělým mramorem, kovovými nástěnnými lampami, lustry.

Budova byla sídlem Slezské knihovny, ale po letech rozvoje této instituce stavba nebyla schopna pojmout její cenné sbírky – skladiště při ulici Francuska mohlo pojmout 100 tisíc svazků, a bylo nutné místo na zhruba půl milionu. Nové sídlo Slezské knihovny bylo založeno na Placu Rady Europy.
V současné době je Osvětový dům sídlem Slezské vyšší školy managementu generála Jerzeho Ziętka, a proto budova, která byla postavena díky přání a energii obyvatelů Horního Slezska, pořád plní vzdělávací funkci. Majitelem budovy je jako dřív Slezská knihovna.
Moderna Katowice
Zdroj: Moderna Katowice
Vložil: Petr Šmídek, 06.11.15
Návštěvnost: 6093 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.