Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům na hraně

Autor: Karel Janča
Spolupráce: Ing. Lubor Slováček
Adresa: Mánesova, č. ev. 200, Frýdlant nad Ostravicí, Česká republika | mapa
Projekt: 2003-11 Realizace: 2005-11

Místo, pozemek, zadání
Frýdlant nad Ostravicí. Dostupnost 10 až 15 minut automobilem z Ostravy - bydlení čtyřčlenné rodiny zadavatele.
Pozemek výrazně svažitý, orientace sever-jih, se 2 rovinnými platformami na obou koncích, stávající chatka prarodičů.
Dům pro bydlení - dnes jako "CHAJDA", později trvalé bydlení rodičů, streetballové hřiště, sklad zahradní techniky, stání automobilů.

Urbanismus, architektura, materiály, dispozice
Na místě pomyslné uliční čáry (vyvolané ochranným pásmem vzdušného vedení nn) souběžně s místní komunikací Mánesova je umístěna stavba krytého stání se skladem (pohledová a hluková bariéra). Vlastní dům je potom oproti zásadám okolní zástavby posunut až na hranu svahu a uvolňuje tak prostor vrchní platformy pro relaxační, klidovou zónu (streetballové hřiště) vymezenou vlastní CHAJDOU, krytým stáním a stávající rekreační chatkou prarodičů
Pomocí citovaného urbánního řešení byl vtažen do hry i těžce využitelný, značně svažitý terén pozemku a uvolnil se tak cenný prostor na rovinaté ploše.
Kompozičně- podélně orientovaná skladba 3 hlavních na sebe kladených materiálově odlišných objemů- spodní suterénní patro, na něm vykonzolovaný objem hlavního nástupního podlaží a následně završení lomenou střešní konstrukcí vymezující prostor podkroví- galerie.
Vnější vzhled je určen kombinací větrané fasády s obkladem sibiřským modřínem, zateplovacího systému se stěrkovou omítkou, žárově zinkovaných zámečnických prvků, titanzinkové falcované střešní krytiny, extenzivní zelené střechy a dřevěných oken.
Rodina, která objekt nyní využívá, jako víkendový dům, zde nalézá zázemí pro odpočinek v podobě obytného prostoru s vestavěnou kuchyňskou "budkou" a jídelnou, 2 ložnic, 2 koupelen, vrchní galerie- "střílny" pro hru dětí či přespání návštěv a technického zázemí vč. skladu. Jak společenská zóna na úrovni 1.NP, tak i obě ložnice klidové zóny v 1.PP mají přímý výstup přes krytou pobytovou terasu na terén. Krakorec s obytným prostorem a proskleným nárožím skýtá výhledem do zahrady a "údolí" s jezírkem.

Konstrukční řešení
Suterénní část jako tradiční zděná zakončená monolitickou stropní deskou, na které je potom vystavěna vrchní část formou rámové dřevostavby. Nízkoenergetický standart.Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 27.12.15
Návštěvnost: 21971 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.