Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Národní filharmonický orchestr Polského rozhlasu
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

Autor: Konior Studio | Tomasz Mikołaj Konior
Spolupráce: Aleksander Nowacki, Łukasz Homan
Adresa: Plac Wojciecha Kilara 1, Katovice, Polsko | mapa
Web: www.nospr.org.pl
Projekt: 2009-12 Realizace: 2012-14
Soutěž: 2008 Užitná plocha: 35060 m²
Zastavěná plocha: 7875 m² Plocha pozemku: 43256 m²
Obestavěný prostor: 181810 m³

„Jakkoliv jsou prostor a čas významnými činiteli, tak místo a události znamenají daleko více.“
Bývalé hornické území v centru Katovic o rozloze dvaceti hektarů v současnosti prochází revitalizací, která nemá svým měřítkem v Polsku srovnání. Hlavním cílem je kulturně nasměrovat město. Nově navržené objekty mají povzbudit celý region. Projekt NOSPR (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia) vzešel z mezinárodní soutěže. Zvolili jsme jednoduchou a kompaktní formu umístěnou v jižní části čtyřakrového pozemku nedaleko centra. Při navrhování veřejných prostranství jsme vytvořili dvě náměstí a park osázený 450 stromy s dalšími atrakcemi jako jsou fontány, hudební hřiště, bludiště a amfiteátr. Klíčovým prvkem bylo obsáhnout celý příběh místa. Víceúrovňové uspořádání je vyjádřeno pomocí konstrukce, materiálu, textury, světla a zvuku, které vyvolávají emoce a podporují vznik jedinečné atmosféry pro setkávání hráčů s hudebními milovníky.
První vrstvou je cihlový monolit: prořezávaný vstupními otvory a okny. Použili jsme místní materiál – zvnějšku hrubý a hnědý, rudě glazovaný v nikách – vycházející z místní stavební tradice. Modernizací tradiční metody pálení cihel jsme dosáhli požadované trvanlivosti a kvality. Odstíněním rušné komunikace za 80 obvodových cihlových pilastrů jsme uvnitř vytvořili nerušenou akustiku.
Bohatou paletu funkcí jsme uzavřeli do jednoduché a logické struktury: vnější okruh pro muzikanty, atrium pro milovníky hudby a uvnitř – hudební sál – rozdělený do tří vzájemně provázaných zón. Hudebníkům je na čtyřech podlažích k dispozici více než 400 místností včetně sálu pro komorní hudbu, zkušeben, šaten, nahrávacího studia, kantýny a malého hotelu.Atrium představuje víceúčelový veřejný prostor, který podobně jako ulice ve městě vytváří pozadí pro každodenní život. Tvoří jej různorodé materiály, textury, barvy a tvary propojující vnitřek s vnějškem. Srdce celého domu představuje velká koncertní síň pro 1800 diváků. Přítomnost tohoto sálu lze vnímat z každého koutu domu. Hráči i milovníci hudby mohou tento sál obcházet. Antracitově zbarvená betonová hmota s jasně patrnými otisky dřevěného bednění je reminiscencí na staré dřevěné ohrady a uhelné doly, které se na místě nacházely před deseti lety. Vnitřní objekt je jako instrument, jemná hra oblých tvarů na stropě, stěnách a balkonech. Povrchy z betonu a březové překližky se podřizují dvěma nejdůležitějším hlediskům: akustice a atmosféře. Kulová železobetonová stavba barvená ve hmotě je obložena zvlněným reliéfem z  izolačních panelů a dřevěných prvků jako balkony, sedadla a zábradlí, které propůjčují prostoru výsledný charakter. Projekt si vyžádal šest let schůzek s místními řemeslníky, staviteli, úředníky, investory, uživateli, architekty, specialisty, světovými akustiky, předními umělci a to všechno kvůli tomu, aby se podařilo místo naplnit lidmi a hudbou.
Dalším důležitým prvkem při projektování byla trvalá udržitelnost stavby: revitalizace postindustriálního území, poptávka po kvalitním veřejném prostoru, minimalizace nákladů, kompaktní tvar, energeticky úsporné technologie (100% LED), odkaz na slezské tradice a krajinu, využití místní a přírodních materiálů, společenské oživení – přístup ke kultuře, nová pracovní místa, přiměřenost investice – vznik národní instituce.
Konior Studio
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 20.12.15
Návštěvnost: 19462 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Akustika Martin Hilský 24.12.15 08:20
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.