Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Budova PZO Omnipol

Autor: Zdeněk Kuna, Zdeněk Stupka, Milan Valenta, Jaroslav Zdražil, Ladislav Vrátník
Adresa: Nekázanka 880/11, Nové Město, Praha, Česká republika | mapa
Projekt: 1974-76 Realizace: 1975-79

Na rozdíl od ostatních Podniků zahraniční obchodu (PZO) vystavěl Omnipol, prodávající na západní trhy především zbraně a letadla, po požáru svého původního sídla, Veletržního paláce, novou budovu přímo v centru Prahy. Připadla jí proluka v uliční řadě, vzniklá zbouráním tří historických domů v roce 1967. Novostavba byla vyprojektována týmem Krajského projektového ústavu Praha ve složení Zdeněk Kuna (*1926, profesor UMPRUM, vedoucí KPÚ Praha), Zdeněk Stupka (1913-1988), Milan Valenta, Jaroslav Zdražil a Ladislav Vrátník v letech 1974-1976, stavbu provedla jugoslávská firma Progress v letech 1975-1979. Budova v pozdním internacionálním slohu s výraznými rysy brutalismu zaujímá téměř celou plochu parcely, ale i z dnešního pohledu je pozoruhodné, jak kultivovaně se podařilo vstoupit do křehkého historického kontextu. Leitmotivem budovy se stala přiměřenost, lehkost a elegance. Vhodně zvolené měřítko přizpůsobuje osmipatrovou budovu okolí ustoupením dvou posledních podlaží, která dorovnávají výšku okolní zástavby a svým tvarováním navozují aluzi původního členění tří starších domů.

Železobetonová monolitická konstrukce, vklíněná do proluky, umožnila nejenom vyhovující vnitřní provoz, ale podepsala se i na vnějším výrazu stavby. Směrem do ulice je v líci s uliční čárou a nese plně prosklenou fasádu z opálového skla s modravou antireflexní vrstvou a bronzově eloxovaných hliníkových rámů. Útlé pilíře nosné konstrukce skleněnou plochu rozčleňují do sedmi svislých polí, v parteru zůstávají odhaleny a tvoří přechod z ulice k slavnostně ustoupené vstupní partii. Uvolněný parter budovu opticky odlehčuje, což bylo cílem i další práce s fasádou. Rozsáhlá skleněná plocha je artikulována strukturální hrou prosklených arkýřů, které vystupují z fasády do dvou různých výšek i hloubek. Tento dynamizující strukturální prvek výraz stavby spolehlivě zjemňuje, znovu jej přizpůsobuje okolnímu kontextu.  Dvorní fasáda domu byla řešena s důrazem na funkčnost, ke slovu se tak dostala pásová okna v kombinaci se světlým keramickým obkladem a omítkami, s propsaným rastrem nosné konstrukce.

Podobně vytříbeným způsobem jako exteriér byly pojednány i interiéry. Jejich autorem byl architekt Ladislav Vrátník (1927-2010), který k přísně ortogonálnímu zevnějšku stavby zvolil variantní oktagonální rozvrh, který se odrazil v tvarování nábytku, doplňků i vnitřních dispozicích budovy.

Jako většina staveb Podniků zahraničního obchodu také budova Omnipolu daleko překročila standard dobové stavební produkce, nejen kvalitou architektonického návrhu, ale i materiálů a jejich zpracování, a také co do vnitřní výbavy (klimatizace, výtahy, podzemní parkoviště s vlastním mycím boxem, dieselagregát pro případ výpadku elektrické energie). Od doby dokončení budovy vzala bohužel většina dobových interiérů za své při postupných úpravách.

Budova PZO Omnipol byla vysoce hodnocena již v době svého vzniku. Elegantní architektonické řešení prokázalo nadčasové kvality, které ji i v dnešní době řadí mezi skvělá díla české architektonické produkce. Proběhne-li aktuální rekonstrukce citlivě a s respektem k původnímu celku, může se investor těšit, že získá osobité reprezentativní sídlo, které se vymyká i dnešním standardům.

Prameny a literatura


Zdroj: Veronika Vicherková
Vložil: Jan Kratochvíl, 19.12.15
Návštěvnost: 12663 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
...Jóóó,... šakal 20.12.15 17:40
Na svou dobu Tomáš Vích 20.12.15 21:06
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.