Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rezidenční ostrov, Condominium Olomouc

Autor: Chmelař architekti | David Chmelař, Vojtěch Nedorost, Tomáš Livňanský, Václav Zídka
Spolupráce: Jiří Hnízdil
Vizualizace: www.cyrany.com
Adresa: Švédské nábřeží, Olomouc, Česká republika
Investor: Rezidence Šantovka
Projekt: 2015

Zadáním byl návrh bytových domů nedaleko historického centra města Olomouc, kde původně stál areál továrny na mýdla Milo. Jedná se o ideální lokalitu pro bydlení, a to hned z několika důvodů. Jedním z nich je výborná dostupnost do srdce města - historického centra, což je ve městě, které bývá nazýváno "historickou metropolí celé Moravy", jeden z klíčových aspektů. Pozemek je zasazen mezi dva vodní toky - řeku Moravu a Mlýnský potok. Z východní strany jej vymezuje železnice. Je tedy rozprostřen na ostrově, což podnítilo touhu po vytvoření uzavřeného areálu pro bydlení se spoustou zeleně a ojedinělých přírodních scenérií na březích. Výborná je rovněž dopravní obslužnost lokality (tramvajové a autobusové zastávky i obchvat Olomouce v sousedství) a dostupnost k obchodnímu centru Šantovka, které kromě množství obchodů nabízí i kulturní vyžití (divadlo, kina, hřiště).

Základní koncept našeho návrhu vychází ze snahy vytvořit komfortní bydlení s výhledy do zeleně při zachování maximálního soukromí jednotlivých bytů. Navrhovanou zástavbu rozdělujeme do tří etap. Toto členění je vhodné z hlediska počtu bytů vycházejících na každou etapu - cca 85 bytových jednotek. Toto množství je výhodné pro vytvoření tzv. “hnízda”, tedy společenství s počtem obyvatel, mezi nimiž ještě mohou vznikat různá sociální pouta. V jednotlivých hnízdech jsou lidé schopni znát se podle jména a na spoustě věcí se tedy mezi sebou domluvit. Obyvatelé jednoho hnízda také vytvoří společenství vlastníků jednotek. Mají společné podzemní garáže, které nadzemní domy propojují. Minimalizujeme viditelný pohyb automobilů areálem. Z každého uzavřeného hnízda s vlastní odpočinkovou zónou je umožněn vlastní přístup k vodě. Pro snadnější nástup na loďky a čluny je jedno centrální molo.

Jednotlivá uzavřená hnízda jsou propojena parkovými komunikacemi propojujícími areál. Chodníčky procházejí různými zónami - bazén se saunou a zázemím, multifunkční sportovní hřiště sousedící s dětským hřištěm s pískovištěm, komunitní zahrada se skleníky a pergolu s grilem. Veškerá sportoviště jsou ve středu areálu poblíž příjezdové cesty s parkovištěm pro návštěvy, nebudou tedy rušit klid obyvatel. Recepce se nachází hned při vstupu do areálu přes most. 

V každém hnízdě - etapě jsou navrženy tři objekty se čtyřmi vstupy. Dva malé a jeden velký dům. Domy mají různé materiálové pojetí fasád. Jsou členěny s důrazem na maximální soukromí na terasách nerušených pohledy sousedů. V celém areálu navrhujeme tři typy fasády – cihelné, omítkové, dřevěné, přičemž každý z typů je zastoupen v každé etapě. Jednotlivé domy v rámci jedné etapy budou tedy s různými typy fasády. Odlišné materiálové i barevné pojetí fasád spojují společné prvky - jednotně na celých domech osázené květináče s automatickou závlahou na terasách a balkónech. Cihelné prvky nebyly zvoleny náhodou. Navazujeme tím na kvalitní architekturu Olomouce - hlavní vlakové nádraží, sokolovna, stará tržnice v sousedství.

Předložený návrh znázorňuje naši ideální představu o způsobu komfortního, soudobého bydlení v centru města. Navržené řešení také nabízí všechny funkce, které poskytuje soukromý rodinný dům s tou výhodou, že zde není nutná údržba vlastní silou.Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 31.03.16
Návštěvnost: 10118 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Připomíná to Varanásí. Dampit 07.04.16 09:00
Areál? betonář 08.04.16 14:44
Rezidenční ostrov Olomouc - poznámka Sl. Kuchovský 09.04.16 17:28
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.