Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Postupimské náměstí

Autor: Renzo Piano
Spoluautor: Christoph Kohlbecker
Adresa: Potsdamer Platz, Berlín, Německo | mapa
Web: www.potsdamer-platz.net
Realizace: 1994-99 Soutěž: 1991-92

Na místě vybombardovaného Potsdamer Platzu se po 50 letech začíná s rozsáhlou obnovou. Sjednocení Německa a pád zdi způsobil možné využití právě této oblasti. Ve velké urbanistické soutěži uspěl se svým řešením italský architekt Renzo Piano, který víceméně navázal na historii místa. Z urbansitického hlediska se jedná o uměle generovanou městskou část, která je schopna komerčně přežít v organismu města. Vytvoření řady bulvárků a pasáží s divadly, kinem IMAX apod. slouží pro Berlíňany a ti sem vskutku směřují.
Největší komplex 19 budov zaujímá Daimler-Benz. Vytvořil jej opět Renzo Piano, který umělecky reguloval jednotlivé části komplexu, které vytvořili architekti Isozaki, Kohlbecker, Kollhoff, Moneo a Rogers. Všichni architekti měli užít Pianovy oblíbené terakoty na obklad budov a vskutku se tak děje, až na Rogerse, který zůstal věrný nerezi a oceli. Celý komplex je obohacen o obchodní pasáž s galerií, která je osvětlována jedním z pověstných Pianových světlostrojů. O inteligentních fasádách nemluvě...
Součástí Potsdamer Platzu je i Sony Center, jehož autorem je Helmut Jahn. Centrálním prvkem kompozice je krytá obří piazza, kolem které se točí vše ostatní - kina, IMAX, mediatéka, filmový dům a samozřejmě evropská centrála Sony.
Autor: Jan Kratochvíl, 21.07.07
Návštěvnost: 100552 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.