Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
 picture
Autor: Renzo Piano
Adresa: Monument im Fruchtland 3, Bern, Švýcarsko | mapa
Web: www.paulkleezentrum.ch
Náklady: 77 000 000 Euro Realizace: 2002 - 20.06.2005

"Když máte štěstí, výsledek vypadá přirozeně - něco příroda vytvořit mohla, ale nevytvořila."
R.Piano pro The New YorkerNedávno proběhla v tisku nadnesená diskuse, jestli by neměl být Renzo Piano považován za amerického architekta. Počtem prestižních zakázek na tomto kontinentu hravě předčí nejenom evropské architekty. Přestože každý z nových Pianových projektů je do jisté míry překvapením, existuje trvalý standard kvality jeho staveb na který se mohou klienti vždy spolehnout.
Startovní myšlenkou zbudování ZPK byly dary Livia Klee-Meyer v roce 1997 a věnování pozemku s penězi na museum od Maurice E. Müller a jeho choti Marthy Müller-Lüthi. Instituci samotnou provázely a provádí různé nepříjemnosti a právní komplikace, nad nimž si při pohledu na ladné křivky musea přestane člověk lámat hlavu. Silné gesto v podobě tří vlnek tu není na úkor kvality provozu uvnitř. V kvalitě osvětlení výstavních prostorů nemá Renzo Piano soupeře. Zatímco v galerii Beyeler se o světelnou pohodu stará více než dvoumetrová stropní konstrukce, o šest let později v texaském Nasher Sculpture Center mu stačila jen tenká membrána. Tři monumentální vlny jsou přirozenou odpovědí na okolní terén. Z fotografie dřevěného modelu je nejlépe patrné jak novostavba šetrně obkračuje stávající historický dům a stahuje se do terénu. Program požadované přístavby byl tak velký, že jakýkoliv konvenční dům by svou velikostí působil dojmem tovární nebo skladové haly. Jak dokládají skici a pracovní modely, největším zdrojem inspirace byly Pianovi při navrhování mírné kopce a odstíny barev okolních polí domoviny Paula Klee.
Adresa, kde dnešní museum sídlí, se jmenuje podle jednoho Kleeho obrazu z roku 1929 s názvem “Monument im Fruchtland“. Že jde skutečně o monumentální dílo, je patrné hned na první pohled. Aby stavba dostála i svému druhému názvu “plodná krajina” se stará jeden bio-zemědělec, který kolem musea (a částečně i na něm) pěstuje ječmen. Že jde víc než jen o museum, dokládá výčet doprovodných funkcí centra: auditorium, místnost pro semináře, ateliér pro návštěvníky, knihovna s archivem, restaurace a výstavní místnosti pro krátkodobé výstavy i jiných (“konkurenčních”) umělců.

Literatura
 

Projekt
Fotografie
Hivision.cz
Autor: Petr Šmídek, 21.09.10
Návštěvnost: 70355 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.