Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Hnízdo

Autor: Jan Tyrpekl
Spoluautoři: E.Seibert, M.Chaloupková, A.Sýkorová, M.Culenová, K.Mitlenerová, E.Málková, K.Hlavičková, E.Bártová
Adresa: Strančice, Česká republika
Náklady: 3 000 CZK Realizace: 12.-15.7.2015

Projekt "Hnízdo" vznikl z touhy stavět a experimentovat. Stavět jen pro radost - naší i lidí v okolí. Experimentovat s materiálem a neobvyklými podmínkami. Samotná stavba probíhala jako workshop, kterého se zúčastnili studenti i absolventi především z FUA TUL, ale i FA VUT, FA ČVUT a UMPRUM (výše zmínění spoluautoři).
O podobném projektu jsem přemýšlel od roku 2012, kdy jsem, byl přizván do týmu finského architekta Marca Casagrandeho, který realizoval jeho umělecký projekt v rámci Beaufort trienále současného umění v Belgii - Sandworm. Šlo o strukturu z proutí s rozměry zhruba 40x10x10m, což je enormní velikost na daný materiál. Po skončení jsem uvažoval o stavbě  podobné struktury v úplně jiném kontextu. Napadl mě objekt ve stromě - domek pro děti - hnízdo, s tím, že by bylo zajímavé ji do něj postavit tak, aniž by se ke stromu nějak připevňovala (a aniž by se strom jakkoliv poškodil) a udělat ji také bez jakýchkoliv spojovacích prvků.
Aby nešlo jen o experiment architektonický, původní záměr byl realizovat workshop ve školce či v dětském domově za částečné asistence dětí. Dva roky jsem hledal instituci, která by byla ochotná se mnou spolupracovat, ale legislativní překážky a hlavně nechuť vedení těchto institucí takový projekt podporovat (pouze povolit, nepožadovali jsme žádnou finanční odměnu) mě odradila. Projekt nakonec vznikl v mé rodné obci v parku, který vlastní soukromá osoba, ale přes den je zdarma otevřen návštěvníkům. V místě rostou dva habry, které mají korunu nad kmenem rozevřenou a tudíž ideálně tvarovanou pro vložení hnízda. Samotný tvar vycházel z koule a postupně se sám přizpůsoboval tvaru koruny. Struktura na stromě drží pouze díky prutům, které obepínají jednotlivé větve. Dovnitř je nechaný úzký průlez. Je to místo, které se stalo okamžitě vyhledávané mnoha dětmi z okolí.  Co se týče nosnosti, maximální vyzkoušené zatížení bylo 250kg. Samotný objekt váží cca. 80kg, unese tedy asi trojnásobek své váhy.
Jan Tyrpekl
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 02.10.15
Návštěvnost: 22188 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
skvělé Michal Schwarz 02.10.15 14:20
Top Ales Javurek 08.10.15 01:12
instituce Eva Müllerová 08.10.15 08:48
foto Jan Tyrpekl 08.10.15 10:48
Jak to drží na stromě tomatokiller 08.10.15 12:27
1* Michal Fišer 09.10.15 23:17
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.