Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Nová filologická knihovna Freie Universität

Autor: Lord Norman Foster
Adresa: Habelschwerdter Allee 45, Berlín, Německo
Web: www.fu-berlin.de/philbib
Náklady: 18 500 000 Euro Realizace: 2001 - 14.09.2005
Soutěž: 1997 Užitná plocha: 6300 m²

Universitní knihovna berlínské Freie Universität patří se svými 8,5 miliony svazků a 20.000 různými druhy časopisů mezi největší univerzitní knihovny v Německu. Celá obří databáze však byla roztrhána do 71 odborných poboček. Situace se v současnosti na některých fakultách řeší slučováním. Podobnou cestou šla i filologická knihovna, která na podzim roku 2005 získala novou centrální knihovnu, kterou její autor nazval "the Brain" (mozek). A to nejen kvůli nashromážděným informacím uvnitř, ale především své vnější formě připomínající lebku a zvlněným patrům podobným anatomii lidského mozku.
Jak je u Fosterových staveb zvykem, nebyla zvláštní forma jediným architektonickým přínosem. Stejnou důležitost klade autor také ekologické i provozní stránce svých budov. Při rekonstrukci revoluční ocelové konstrukce z roku 1973 od architektů Georgis Candilis, Alexis Josic, Shadrach Woods a Manfred Schiedhel se musel potýkat s kompletně prorezivělým pláštěm, nosníky a odstranit 6.000 kubíků azbestu. Jen sanace přišla na 57 milionů Euro. Kvůli knihovně se vybouralo několik vnitřních křídel a nastěhovalo se do ní jedenáct odborných poboček. Zrezivělé plechy obvodového pláště byly nahrazeny bronzovými panely. Detaily historické budovy byly pozměněny jen v maličkostech a vnitřní uspořádání bylo co nejvíc zachováno. S nadsázkou by se dalo říct, že se tu jen natřely stěny a položil nový koberec.
“Mozek” university se skládá ze dvou vrstev, díky nimž je uvnitř příjemně rozptýlené světlo. Vnitřní stěna je potažena bílou tkaninou ze skleněných vláken a vnější tvoří obklad ze stříbrně natřeného recyklovaného hliníku a okenních pásů. Nosnou konstrukci pro obou těchto vrstev tvoří subtilní žlutě natřené ocelové pruty. Jediný barevný “úlet” se udehrává u ostře žlutého vstupu do knihovny. Zbytek je pak ponořen do klidné kombinace bílé a modrošedé. Přestože velkou plochu obvodového pláště knihovny tvoří okna, lze jen z několika málo míst (z celkového počtu 636) skutečně vidět venkovní přírodu nebo zahlédnout alespoň kousek oblohy. “Mozek” je místem k intenzivnímu přemýšlení, kde vás vnější svět nebude rozptylovat.

Literatura

Projekt
Fotograf
Ester Havlová
Autor: Petr Šmídek, 14.10.06
Návštěvnost: 75748 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.