Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Unité d'Habitation Firmini

Autor: Le Corbusier
Spoluautor: André Wogenscky
Adresa: Rue de la Fontaine du Loup, Firmini, Francie | mapa
Web: www.ville-firminy.fr
Projekt: 1960 Realizace: 1965-67
Užitná plocha: 27859 m²

Starosta Firminy Claudius Petit pověřil Le Corbusiera, aby pro město navrhl soubor Unité d'Habitation, který by byl završením rozsáhlé bytové výstavby, jejíž první etapu započali architekti Marcel Roux a André Sive.
Po II. světové válce ve Firminy očekávali nárůst až na 50000 obyvatel. Chtěli být na tuto situaci připraveni a proto požádali Le Corbusiera, aby vypracoval urbanistický návrh „Zelneného Firminy“ se 3500 bytovými jednotkami včetně tří domů Unité d'Habitation. Populace však zůstala stagnovat na počtu 25000 obyvatel a tak město ustoupilo od záměru realizovat zbývající dva Unité d'Habitation.
Se stavbou se začalo v roce 1965. Po Le Corbusierově smrti se projektu ujal jeho asistent André Wogenscky. Dům s kapacitou 414 bytů byl dokončen v roce 1967, ale i po šesti letech zůstávala třetina bytů neobsazená. Podobně jako Unité d'Habitation v dalších francouzských městech má bytový dům stejné rozměry (130m dlouhý, 21m široký a 56m vysoký). Stejně tak jsou obě podélné fasády orientovány východním a západním směrem a jsou opatřeny mohutnými betonovými slunolamy. Na rozdíl od slavného domu v Marseille si museli ve Firminy vystačit se čtvrtinovým rozpočtem.
Autor: Petr Šmídek, 05.09.13
Návštěvnost: 7385 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.