Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Banka pro Tyrolsko a Vorarlbersko
Bank für Tirol und Vorarlberg

Autor: Frei & Ehrensperger Architekten | Roland Frei, Lisa Ehrensperger
Spolupráce: Dietmar Dold, Annibale Ceballos
Adresa: Im Buch 6, Götzis, Rakousko | mapa
Web: www.btv.at
Investor: BTV
Náklady: 2 600 000 Euro Projekt: 1996
Realizace: 1998-99

Volně stojící kvádr s ostře řezanými hranami leží kolmo k ulici Vorarlbergstraße. Snaží se tak přiřadit k tradiční typologii jednoduchých objemů a současně kritizuje bezměřítkovost sousedních staveb z posledního období. Budovu jde překročit, a tak se za domem nachází parkoviště, čímž se vyvarovalo situaci se zatuchlým zadním dvorem.
Budova a venkovní náměstí se spojují do jednoho výtvarného celku, který přes svoji jednoduchou krychlovitost nabízí rozmanité prostorové zážitky (pohledy, výhledy, průhledy).
Nepravidelné rozvržení okenních otvorů podporuje monolitický charakter budovy. Hluboko do fasády usazená okna s dubovými rámy ukrytými za ostěním (sklápěcí v horních podlažích a posuvná v přízemí) zvyšují plasticitu objektu, zatímco na fasádě vytváří rozmanitou stínohru.
Hravá nahodilost stínů se přitom příčí mohutnému a klidnému vzhledu vnější fasády. Velké žlutě zbarvené betonové prvky s opískovaným povrchem působí solidně, jako by je vyskládala obří kyklopova ruka.
Banka se do ulice obrací svou užší stranou. Prostřednictvím velkoryse koncipované dvoupodlažního výkladce však vybízí ke vstupu. Velkolepý prostorový zážitek umožnilo jednoduché uspořádání všech tří horních podlaží. Všechny obslužné prostory (vstup, toaleta, archiv, atd.) jsou umístěny do jedné úzké zóny s východní orientací. Hlavní prostor tak nemusel být ničím zatarasen. Technické zařízení je umístěno na střeše. Do obslužných prostorů vede vstup skrze dveře ukryté v podélné skříňové stěně.
Frei & Ehrensperger
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 02.08.15
Návštěvnost: 10698 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.