Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
HLEDEJ v sekci     
Rezidence Sacre Coeur II

Autor: SCHINDLER SEKO ARCHITEKTI s.r.o. | Jan Schindler, Ludvík Seko
Spolupráce: Jana Hamrová, Petra Hlaváčková
Soutěžní tým 2007: Jan Schindler, Ludvík Seko, Lukáš Brom, Petra Hlaváčková
Adresa: Holečkova ulice, Smíchov, Praha, Česká republika
Investor: Satpo
Realizace: 2015 Soutěž: 2007 (1. cena)
Užitná plocha: 13500 m²

Architektonický koncept — Rezidence Sacre Coeur II se nachází v Praze 5 – Smíchově mezi ulicemi Holečkova, Kmochova, Grafická a Kobrova, přímo nad tělesem strahovského automobilového tunelu (SAT) a v těsné blízkosti konstrukce servisního tunelu SAT.

Městská periférie — Ačkoliv se lokalita nachází v centru města, má charakter spíš městské periférie. Stavba strahovského tunelu nabourala přirozenou urbánní strukturu, důsledkem je současná nehostinnost místa. V bezprostřední blízkosti se nachází vzácná památka - novorománský klášter s kostelem Sv. Gabriela (dostavěn v roce 1891), kde nyní sídlí Česká pošta. Lokalita je ohraničená ze severu ulicemi Holečkova, na jihu Grafickou, na východě Kobrovou a na západní straně Kmochovou ulicí. Městská struktura v bezprostřední blízkosti historického centra i vrchu Petřín zde byla po řadu let narušena, lokalita připomíná periférii se všemi doprovodnými negativními rysy.

Základní prostorová koncepce — Náš návrh vychází ze stávající městské struktury. Polyfunkční dům s bytovým domem uzavírají narušený blok stávajících domů, v blízkosti lokality se také nachází park Sacre Coeur. Záměrem návrhu je tento park vtáhnout do středové části mezi navrhované objekty, do návrhu tak dosadit kvalitu zeleně. Park zároveň dává vyniknout pohledové ose směřující ke klášteru Sv. Gabriela. Návrh zeleně chce navázat i na pokračující zahradu Kinských. Současná stopa městského prostoru sleduje nejvíce ulici Holečkova. Navrhovaná dostavba bloku ustupuje před klášterem sv. Gabriela do pozadí a vytváří před sebou místo ˈnáměstíˈ, které v rámci ulice vytváří prostorové rozšíření a dává vyniknout stavbě novorománského kláštera.

Novostavby — Předmětem návrhu jsou novostavby Polyfunkčního domu (SO1) a Bytového domu (SO2) (dále Polyfunkční blok). Důležitou součástí návrhu je vybudování nového veřejného parku vedle Polyfunkčního bloku, který má navázat na stávající park Sacre Coeur. Propojení obou parků je podpořeno zklidněním stávající komunikace Grafické. Polyfunkční blok je obsluhován z ulice Grafická. Dalším důležitým bodem je vytvoření nového městského prostoru před jedním ramenem Polyfunkčního domu směrem do ulice Holečkova.
Výšková návaznost Polyfunkčního domu na stávající část městského bloku se snaží uchopit stejný rytmus jako návaznost jednotlivých stávajících domů v tomto bloku. Jelikož je zde výrazný sklon terénu, výšky objektů stávajících i navrhovaných tento sklon sledují. Návaznosti jsou viditelné v ulicích Holečkova a Grafická.
Bytový a Polyfunkční dům mají společný krytý parking, majetkové vztahy budou řešeny věcným břemenem. Polyfunkční dům má v prvních dvou nadzemních patrech prostor vyčleněn pro obchod, ve zbývajících třech patrech jsou bytové jednotky. Bytový dům obsahuje bytové jednotky větších a prostornějších rozměrů. Dohromady spolu tvoří objekt ve tvaru půlbloku. Jelikož se převážná část stavby nachází nad podzemní stavbou tunelu, jsou obě ramena půlbloku řešena jako mostové nosníky, které tunel překračují. Poslední 6. nadzemní podlaží obou domů je tvořeno penthausy se střešními terasami a tím rozšiřuje spektrum výběru nabízených bytů.

Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 21.06.15
Návštěvnost: 21412 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Srpen 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.