Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Pavilon A, Brněnské výstaviště
Brněnské výstaviště

Autor: Josef Kalous, Jaroslav Valenta
Adresa: Výstaviště, Pisárky, Brno, Česká republika
Realizace: 1927 - 1928

Pavilon A byl klíčovou stavbou celé kompozice brněnského výstaviště z roku 1928.
Jeho autor jej ve vítězném soutěžním návrhu koncipoval jako dominantu se dvěma křídly sledujícími směry obou hlavních os. V jejich průsečíku je kruhová stavba rotundy.
Ačkoliv architekt Kalous je jistě duchovním otcem základní myšlenky, k dokonalosti ji dovedl profesor Valenta, který změnil původní kruhové klenby nosných žeber na řetězovky.
Stavba je příkladem čisté architektury, která má vyvážené proporce i dispozici, skvělou a odvážnou konstrukci a velmi dobry detail. Urbanistické zasazení objektu a jeho tvar rozhodujícím způsobem ovlivnily komunikační skelet areálu. Prosklené stěny a klenby tvoří dobré podmínky pro osvětlení expozic denním světlem (což naopak méně vyhovuje dnešním záměrům, kdy za rozhodující je považováno osvětlení scénické, které zdůrazní části expozice podle záměru scenáristy a nikoliv podle polohy slunce na obloze). Pavilon A je jistě stavbou silně okázalou, neztrácí však lidské měřítko a příjemnost interiéru. Autoři našli takovou míru oslunění v relaci k prostoru, že zde kupodivu nevzniká tak zvaný skleníkový efekt.
I když architektura rotundy je velmi impozantní, nejpůsobivější pohledy jsou od vstupů do hlavních lodí v místě jejich křížení s bočními křídly.
V sedmdesátých létech byl pavilon rekonstruován (bylo třeba vytvořit podzemní kolektory a síť inženýrských sítí a celý pavilon zateplit). Konstrukce do té doby doznala značné karbonace a neexistence otápění tento proces značně urychlovala. Celá rekonstrukce byla značně riskantní zejména s ohledem na statiku.
Pavilon A je z hlediska vývoje architektury jednou z význačných staveb funkcionalismu a konstruktivismu. Je brilantní ukázkou architektury vycházející z konstrukce splňující všechny požadavky funkčnosti.
Rekonstrukce (Ruller, Müller, Uhlíř, Rudiš) je hodnocena pozitivně i přes vestavbu galerií požadovanou od investora - až na zavěšené topné agregáty, které jistě čistotě architektury nepřidají. Otápění hal však bylo podmínkou rekonstrukce celé stavby. Využitelnost pavilonu se tím velmi zvýšila a byl získán další důvod k jeho zachování Před rekonstrukcí se totiž funkčnost a využitelnost investic zpochybňovala.
Dnes je stavba v dobrém stavu a má naději na poměrně dlouhé trvání.
V roce 1980 byla rekonstruována i rotunda pavilonu A (V. Rudiš, Vydrová, M. Rudiš, výtvarník V. Štolfa). Vestavbou amfiteátru byla nalezena i zde její funkčnost.
Autor: Ivana Boulaz, 07.09.05
Návštěvnost: 56204 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.