Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Země příběhů a fantazie

Autor: R/FRM | Jindřich Ráftl, Jan Tůma, Miroslav Kukrál
Producent: fullcapacity - Jan Rolník
Adresa: Decumano, Expo 2015, Miláno, Itálie | mapa
Web: www.czexpo.com
Investor: KGK
Projekt: 2014 Realizace: 2015
Soutěž: 2014 Užitná plocha: 71 m²

Koncept
Dynamické ztvárnění instalace odkazuje k hlavnímu tématu českého pavilonu, kterým je voda. Ta určila prostorové vztahy a koncept erozivního působení na pevnou hmotu platforem.
Tvary jsou skrze digitální fluidní simulaci deformovány podle předobrazu pískovcových útvarů, známých v české krajině. Postupné vrstvení sedimentů v jejich složení a délce etap určuje různé fyzikální vlastnosti jednotné stratifikace, závazné pro všechny hmoty instalace. Specifické erozní působení čteme na útvarech vždy ve stejné výšce.

Situace
Výstavní prostor pro dočasné expozice Krajů a partnerů účasti ČR na EXPO 2015 je umístěn v 1.NP českého pavilonu. Z ochozu centrálního atria se otevírají dva vstupy do místnosti o výměře 71,3m2 čtvercovho půdorysu. Naproti vstupu do expozice se prostor otevírá do exteriéru trojicí velkoformátových oken.
 
Prostor
Vzhledem k velkému počtu vystavovatelů v rámci této expozice a jejich rozdílným
požadavkům na způsob instalace je ponechána většina plochy volná, nebo konfigurovatelná.
Pevné výstavní plochy přiléhají ke stěnám instalace. V prostoru jsou pak umístěny pouze mobilní výstavní plochy, které je možno v případě potřeby umístit mimo expozici. Mezi vstupem a východem  vymezuje výstavní prostor příčka, řešená jako základ pro variabilní police. Pohyb v prostoru i způsob vystavování jsou volné.

Konstrukce

Organicky tvarované hmoty vznikly pokročilou simulací v 3D softwaru, což usnadňuje výrobu těchto komplexních tvarů. 3D frézované jádro je na povrchu kryto laminátovou skořepinou. Tato technologie byla vyvinuta ve spolupráci s architektem Zdeňkem Fránkem.
Výstavní plochy jsou omyvatelné a demontovatelné. Zakrývají technologická zázemí pro osvětlení a elektrické rozvody. U exponátu fragmentu Dalimilovy kroniky je pak uvnitř platformy ukryta oběhová  soustava chlazená Peltierovým článkem s odvlhčovačem.

Záměr
Rozmanitost tvarů, které dokážou svým působením erozní činitelé v přírodě vytvořit, nás inspirovala k obrácení procesu, kdy z pískovcových bloků dílem sochařů vznikají skulptury.
Necháváme simulované proudění erodovat lidskou rukou vytvořené objekty.
Díky digitální simulaci jsme schopni napodobit procesy sedimentace a eroze pískovců,
které probíhaly po miliony let a daly vzniknout typickým krajinným útvarům pískovcových měst.


Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 31.05.15
Návštěvnost: 22562 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.