Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Dům 8
8 Tallet

Autor: B.I.G. | Thomas Christoffersen, Bjarke Ingels
Spolupráce: Ole Elkjaer-Larsen, Henrick Poulsen
Adresa: Robert Jacobsens Vej, Ørestad, Kodaň, Dánsko | mapa
Web: www.8tallet.dk
Náklady: 73 000 000 Euro Realizace: 2010
Užitná plocha: 62000 m²

Na jižním okraji Kodaně ve čtvrti Ørestad vznikl podle návrhu Bjarke Ingels Group bytový dům '8 Tallet', který je největší svého druhu v celém Dánsku. Projekt svými rozměry (230 x 100 metrů) i využitím připomíná soběstačný městský blok. Desetipodlažní objekt o celkové rozloze 62000 m² však nabízí pestřejší funkce než jen bydlení. V domě, jehož půdorys připomíná číslici osm, vedle sebe žijí singles, rodiny s dětmi i senioři. Rozsáhlý komplex kromě 476 bytů různých velikostí obsahuje také obchody, mateřskou školku, kavárnu, restauraci a dva parky k odpočinku. Komerční plochy jsou přístupné z parteru. Byty jsou umístěny v horních podlažích nad nimi, kam je však přístup po venkovních schodištích a rampách. Terasovitým odstupňováním se podařilo příznivě osvětlit obytné prostory a navíc poskytnout co nejlepší výhledy na nedalekou přírodní rezervaci Kalvebod Fælled.

„Dům 8 je spíše než architektonickým objektem trojrozměrnou rezidenční čtvrti. Skrz celým blokem se táhne ulice se 150 řadovými domky. Cesta se proplétá ze spodní úrovně ulice až na vrchol domu a zpět dolů. Společenský život a vzájemná setkávání sousedů je tradičně omezeno na úroveň parteru, ale Dům 8 rozšiřuje tyto možnosti až do nejvyšších podlaží domu.
Dům 8 je druhým realizovaným příkladem naší architektonické alchymie – myšlenka promíchání tradičního složení obchodů, řadových domů a bytů netradičním způsobem – kdy namísto zlata vytváříme přidanou hodnotu. Směs různých funkcí nám umožňuje najít v celkové kompozici ideální umístění pro každou z aktivit – obchody směřují do ulice, kanceláře se severním osvětlením a byty obrácené ke slunci a otevřeným výhledům.
Dům 8 je blokovou zástavbou, která se uprostřed zauzluje a zkroutí, aby zvýšila kvalitu života místních obyvatel.“

Bjarke Ingels
Autor: Petr Šmídek, 23.05.15
Návštěvnost: 19309 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.