Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Seattle Public Library

Autor: OMA
Spoluautor: LMN Architects
Adresa: 1000 Fourth Ave., Seattle, USA
Web: www.spl.org
Projekt: 1999 Realizace: 2001 - 23.05.2004“V současnosti, kdy elektronická revoluce zdánlivě rozpouští vše, co je pevné - zbavuje se vší potřeby koncentrace a ztělesnění - se nejzazší představa knihovny jeví jako zcela absurdní“


Předtím než se rozepíši o “ztroskotané raketě v downtown Seattlu”, je nutné se zmínit o lidech v pozadí, o jejichž úsilí se většinou nikde nedočtete. Za projektem SPL stála od samého počátku Deborah L. Jacobs, která sehnala peníze, vybrala architekta a tvrdohlavě se bila za svou ideu. Centrální knihovna má to štěstí (nebo smůlu), že je od slavného architekta a všude se o ní píše, ale projekt SPL představuje i několik nových místních poboček od kvalitních lokálních architektů, jejichž knihovny se do evropských časopisů nikdy nedostanou.
Vizonář Rem Koolhaas se vždycky protivil jakýmkoliv konvencím (formálním i programovým). V případě SPL bylo jeho úkolem zatraktivnit knihovnu úplně novému druhu návštěvníků. Řešení našel v odpovědi: „Knihovna se z prostoru ke čtení proměňuje na společenské centrum s mnohanásobnými kompetencemi.” Dvanáctipodlažní stavba se skládá z pěti hlavních platforem, které různě předskakují a odskakují a vytvářejí tak nepravidelný obrys stavby. Nejdůležitější úrovní je “spirála knih”, která prochází jako rampa přes čtyři podlaží a umožňuje volný výběr knih. Z horních poschodí se nabízí pohled na patra pod vámi, město a záliv Puget Sound. Úplně nahoře se nachází čítárna s podlahou z ořechového dřeva a 3,7 m vysokým stropem. V hlavním podlaží jsou umístěny auditorium pro 275 lidí s místnostmi pro překladatele a dětský koutek s “výukovými sloupy” z betonu a bambusu. Ve druhém podlaží leží “obývák” s kobercem na podlaze a červené zakřivené pohovky pro 20 lidí. Na stejném patře jsou také kavárna, videotéka a místo pro čtení novin a časopisů. Na čtvrtém poschodí je stánek s informacemi a 130 ze 400 celkových veřejně přístupných počítačů v budově.
Nová knihovna má kapacitu 1.400.000 titulů. Hadovitě zatočený pás knih obsahuje knihy od hlavního podlaží až k tomu nejvyššímu, kde se vypůjčené knihy mechanicky třídí a vrací nazpět do regálů.
Fasáda vypadá jako ocelová rohožka. Celkově na ni bylo použito 10.000 skleněných tabulí o rozměrech 4x7 stop (i když to tak nevypadá, tak polovina z nich má individuální rozměry). Ochranu celoskleněné stavby před slunečním zářením zabezpečuje hliníková mřížovina vložená do izolačního trojskla Okalux. Šikmé staticky náročné nosníky se starají o markantní nástup, zároveň však slouží i jako ochrana při zemětřesení. Stavba za 156 milionů dolarů má v sobě zastrčeny spousty dráždivých detailů, které kladou na první místo člověka, a ne knihy.

Literatura
 
 
750 Kč

Autor: Petr Šmídek, 07.09.05
Návštěvnost: 76039 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
kritika lalala 13.09.05 10:16
v čem konkrétně? Petr Šmídek 13.09.05 14:03
Rem je machr ale... SeLa alias P.A.P 13.09.05 15:21
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.