Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Prime Tower

Autor: Gigon/Guyer Architekten | Annette Gigon, Mike Guyer
Spolupráce: Stefan Thommen
Adresa: Hardstrasse 211, Curych, Švýcarsko | mapa
Web: www.primetower.ch
Investor: Swiss Prime Site AG
Náklady: 106 000 000 Euro Realizace: 2008-11
Soutěž: 2004 Výška: 126 m
Počet pater: 36 Užitná plocha: 39500 m²

Na západním okraji centra Curychu vyrostla poblíž železniční stanice Hardbrücke 126 metrů vysoká kancelářská věž Prime Tower, která v současnosti představuje nejvyšší stavbu ve Švýcarsku. Šestatřicetipodlažní věž je nejvýraznější a také první dokončenou částí ambiciózního projektu 'malého Manhattanu'. Jeho autory jsou místní architekti Annette Gigon a Mike Guyer, kteří s rozsáhlým urbanistickým projektem přestavby nádražního předprostoru zvítězili v mezinárodní soutěži již v roce 2004. S realizací mrakodrapu se začalo v lednu 2008 a pro veřejnost se otevřel 12. prosince 2011. Výslednou formu smaragdového mrakodrapu tvoří srostlice kubických hmot. Na dva šikmo spojené obdélníky jsou v různých výškách připojovány další objemy vytvářející odskoky nebo výstupky. Projekt za 110 milionů euro nabízí téměř 40000m² kancelářských ploch, které byly okamžitě pronajaty, což dodalo investorovi odvahu, aby se v okolí Prime Tower pustil do stavby několika dalších věží. V západní části pozemku postupně vyrůstá obytný soubor 'Maaghof' čítající stovky bytových jednotek. Od dokončení Prime Tower vzrostl v této oblasti počet obyvatel o 4000 a počet pracovních míst o 10000.
Gigon/Guyer k projektu připojují: „Zeleň Prime Tower těží z mírně reflexního skleněného pláště, který vykresluje ostré hrany skulpturálního útvaru. Užití barvy přitom nemělo nic společného v přítomnosti věže v městském prostoru. Právě naopak by věž měla být co nejvíce otevřená a mnohotvará, aby co nejdéle odolávala každodennímu vizuálnímu styku s okolním obyvatelstvem. Toto někdy tmavé, jindy zelenomodré zbarvení nevychází vstříc pouze městu, ale také okolním přírodním elementů jako jsou nebe, jezera a zalesněné kopce.“
Autor: Petr Šmídek, 07.05.15
Návštěvnost: 23266 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.