Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Centrum Pivovar Děčín

Autor: Studio acht | Václav Hlaváček
Autorský tým: Václav Hlaváček, Ben Hoek, Sybren Hoek, Petr Topolovský, Nermin Fehimovič, Pavel Jakoubek, Jiří Jabůrek, Vlastimil Osouch, Kateřina Ambrožová, Jana Tomšová, Majda Šnajdrová, Lina Procházková
Prováděcí projekt: Helika
Realizační dokumentace: Němec Polák
Adresa: Sofijská 22/3, Děčín, Česká republika | mapa
Investor: Centrum Pivovar, a.s.
Developer: Settimo
Realizace: 2014

Stavba obchodního a kulturně společenského centra Pivovar Děčín je umístněná v areálu bývalého pivovaru v Děčíně Podmoklech. Jádro stavby je tvořeno dvoupodlažní obchodní pasáží s více než 60 obchodními jednotkami o pronajímatelné ploše 17 500 m². Základní myšlenka celého konceptu staví na přirozeném využití a zachování původní zástavby v harmonické rovnováze s výstavbou nových prodejních ploch a technického zázemí. Dvoupodlažní část novostavby využívá dané konfigurace terénu – svahu Letná, je do něj zaříznuta tak, že střecha novostavby tvoří nové pokračování terénu a slouží jako parkoviště pro 400 automobilů. Historické objekty se spoustou jedinečných prostorů a konstrukcí byly rekonstruovány a připraveny pro umístění jak klasických, tak specifických obchodních jednotek – restaurace s minipivovarem, dětské hřiště, sály pro jednorázové akce, kavárna, …

Napětí mezi starým a novým je propsáno do prostého propojení severní a jižní dvorany ve stopě původního pivovarského dvora. Modulace obchodní pasáže je podřízena snaze o optické i fyzické propojení interiéru s členitou frontou historických dvorních fasád památkově chráněného pivovaru. Barevné pojetí rozvíjí koncept ve své přirozenosti. Harmonie rekonstruovaných fasád historických objektů v pastelových tónech a prostého betonu novostavby s dřevěnými a skleněnými doplňky neměla překvapit, ale uklidnit. Ve větší míře použitá černá barva sjednocuje podklad pro kompozici reklam. Kombinace podlahových šedobílých šachovnic s akcenty dekorativních dlaždic dle původních vzorů je chápána jako klasický a ověřený estetický vzorec veřejného prostoru.

Ekologické aspekty — Stavba využívá vodu z původních pivovarských studen pro systém klimatizace, což vede ke snížení potřeby energie na chlazení o cca 30%. Voda ze studní je dále používána pro splachování WC a závlahu. Ke snižování tepelných ztrát objektu pozitivně přispívá konfigurace vzhledem k terénu. V průběhu rekonstrukčních prací byla druhotně použita část původních stavebních materiálů, jako dřevěné prvky, kámen, zdivo, atd.

Konstrukční a stavební řešení — Novostavba je dvoupodlažní železobetonový monolitický skelet, ze dvou stran zapuštěný na celou výšku do svahu. Podzemní části jsou provedeny z vodostavebního betonu.  Základní modul je 8x8 a 8x10m, konstrukce jsou uspořádány tak, že se v pasáži nachází minimum podpor, naopak samotná pasáž je propojena otevřenými galeriemi a velkorysými světlíky. Střecha objektu slouží jako parkoviště, skladba střechy je inverzní s betonovou pojížděnou deskou.  V rámci výstavby vznikl před objektem nový kruhový objezd, který výrazně remodeloval terén v nejbližším okolí.
Rekonstruované objekty jsou zpravidla zděné, klenuté, sladové půdy s dřevěnými stropy, novější části zaklenuté na litinové sloupy. Historické objekty pivovaru vznikaly od poloviny 19. Století až po začátek 20.století, jsou tak dokladem stavitelství pozdního klasicismu a průmyslové éry přelomu 19. a 20. Století. Velká pozornost v rekonstruované části byla věnována sanaci stavební substance a rehabilitace fasád včetně střešního pláště.

Hrubá podlažní plocha: 32 420 m²
Pronajímatelná plocha: 17 500 m²

Ocenění:
Best of Realty 2014 - kategorie nákupní centra
CIJ Awards Czech Republic 2014 - kategorie Best Shopping Center Development
Stavba roku 2014 – nominace
Projekt
Fotografie
Alex Timpau
Zdroj: Autorská zpráva
Vložil: Kateřina Lopatová, 28.04.15
Návštěvnost: 23967 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
pivovar Děčín Ing.arch. Josef Myslivec 30.04.15 20:15
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.