Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Městská spořitelna
Bank Zachodni WBK S.a.

Autor: Heinrich Rump
Adresa: Rynek 9/11, Vratislav, Polsko | mapa
Web: www.bzwbk.pl
Projekt: 1929 Realizace: 1930-32

Budova městské spořitelny je po poštovním úřadě (1926-29) od Lothara Neumanna druhou výškovou budovou ve Vratislavi, která tehdy byla součástí Výmarské republiky. Autorem vítězného projektu budovy na prominentní parcelu v historickém centru se stal v roce 1929 architekt Heinrich Rump. Soutěž byla pečlivě připravována a spořitelna se m.j. zavázala podporou investicí do nových sídlišť na okraji města po jeho rozšíření v roce 1928. Objekt spořitelny měl představovat první etapu zamýšlené rozsáhlé přestavby vnitřního města, která se však nakonec neuskutečnila. Budova spořitelny se skládá ze dvou objemů vytvářejících mohutné nároží. Do radničního náměstí (Rynek) má spořitelna deset podlaží, zatímco druhá část obrácená do Solného náměstí (Plac Solny) je o tři poschodí nižší a sousedí přímo s Radingovou lékárnou. Železobetonová konstrukce umožnila volné vnitřní uspořádání, které se odvíjí od přísně funkční logiky bankovního domu. S výjimkou nejvyššího desátého poschodí obloženého poniklovaným plechem je zbytek fasády pokryt travertinovými deskami. Jedinou ozdobou vyčnívající z ploché fasády je okenní parapet probíhající po obvodu celého domu. Plochá střecha jen potvrzuje celkový strohý charakter spořitelny. Hlavní hala s bankovními přepážkami je obložena světlým mramorem a tvoří tak kontrast ke vstupnímu vestibulu obloženému tmavým kamenem. Pokladní hala je zastropena zaobleným proskleným podhledem s umělým osvětlením. Přirozené denní světlo do haly dopadá z bočního dvora. Vstupní portál je ozdoben plochým reliéfem od Gustava Adolfa Schmidta s obchodní alegorií. Reliéf po stylistické stránce napodobuje egyptskému umění, které bylo po objevení Tutanchamonovy hrobky v roce 1922 velmi oblíbené. Zádveří bylo přistavěno až v roce 1937.
Autor: Petr Šmídek, 22.10.14
Návštěvnost: 7424 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.