Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Městské muzeum s observatoří v Tamana

Autor: monobito architecture | Masaharu Takasaki
Adresa: Tamana, Japonsko | mapa
Realizace: 1992

Přístavní městečko Tamana ležící v deltě řeky Kikuči v prefektuře Kumamoto bylo v roce 2005 spolu s dalšími třemi městečky sloučeno do jednoho města, které má nyní asi 70 530 obyvatel. Velkou změnu pro celou lokalitu znamenalo připojení na páteřní trať Kjúšú šinkansenu vedoucí z Fukuoky do Kagošimy, která výrazně usnadnila a zrychlila spojení ostrova Kjúšú s Ósakou a Tokiem. Celá trať byla do plného provozu uvedena v roce 2011 a ve stejném roce byla na úplném okraji města otevřena i nová stanice rychlovlaků šinkansen Šin-Tamana. od Kumamota je Tamana po pobřeží vzdálená jen asi 5 km a ve vnitrozemí je od sebe odděluje řídce osídlená hornatá oblast Sannodake, na jejímž okraji, asi 3 km od stanice Šin-Tamana, se nachází park Momoda. Sportovně rekreační park Momoda se rozkládá na kopci za městem, nad řekou Kikuči a nabízí komplexní soubor nejrůznějších typů sportovišť a odpočinkových ploch. Vrcholu tohoto kopce pak vévodí velice expresivní betonová sochařsky pojatá struktura – stavba malého muzea s observatoří od Masaharu Takasakiho. Fantastické stavby – rakety, a to nejen od Takasakiho – jsou hojně rozšířené po celém ostrově Kjúšú. Inovativní architektonické struktury, které zde vznikají, bývají často dávány do souvislosti s celkovým duchem kultury ostrova. Kjúšú bylo v historii místem, přes které do Japonska přicházely nové zahraniční vlivy. ve 4. století to byla čínská a korejská kultura včetně buddhismu a znakového písma a v 16. století se přes přístavy Nagasaki a Kumamoto rozšířilo do Japonska křesťanství, palné zbraně či západní medicína. Jako vstupní brána a kontaktní bod Japonska s okolním světem tento region přijímal, absorboval a smíchal množství různorodých informací a materiálů do komplexní kultury kultivující velkoryse liberální duchovní klima. V tomto prostředí tedy vznikla fascinující stavba observatoře, o níž autor na svých stránkách píše:

„Jsou dána tři místa – ,Ground place‘ (místo na zemi) pro komunikaci lidí, ,cloud place‘ (místo v mracích) pro setkání s přírodním prostředím a ,Star place‘ (místo hvězd) na vrcholu stavby pro sledování nebe; v jejich centru je ,Zero cosmology‘ symbolizující kosmos. vytvořil jsem tyto formy ,Lotosových květů‘, které jsou znamením štěstí, a tří ,Šípů‘, což znamená rozvoj území jako environmentalizovaného živého těla architektury.“

V čele stavby je betonový box na sloupech, v němž je umístěno kosmické vejce, tvořící jádro, obepnuté opět betonovým ramenem připomínajícím uchycení glóbusu. Zezadu k boxu přiléhají ve dvou patrech vyhlídkové terasy ostře řezaných tvarů, přístupné schodištěm i rampou.
Z první terasy se vstupovalo do dnes již prázdných drobných prostor muzea, zabírajících jednu čtvrtinu podlažní plochy boxu a do samotného prostoru kosmického vejce. Tento magický prostor je přístupný skrz malý kruhový otvor, velikostí připomínající vstup do čajového domku. Sféroid je v polovině předělen podlahou s osmi malými zasklenými kruhovými otvory a osmiúhelníkem vyznačujícím geometrický střed tělesa. V tomto bodě pak prostor nabízí působivý akustický efekt zesílení a koncentrace vibrací.
Spodní polovina sféroidu je prázdná a lze do ní ze země nahlédnout kruhovým otvorem na spodním pólu tělesa. Přesně pod tímto otvorem vystupuje z dlažby vrcholek skály a propojuje symbolicky kosmos se Zemí. Stejně tak ho propojuje i s nebem, kam se sféroid otevírá zaskleným kruhovým otvorem ve svém horním pólu. k vrchní části tělesa vede druhá terasa skýtající nádherný pohled na město, řeku, přístav a okolní kopce a také vhodná k pozorování hvězd. Takasakiho stavba nabízí skutečně mystický zážitek – pobyt v kosmickém vejci, v jakémsi zesilovači kosmických vibrací, se dá přirovnat k návštěvě svatyně. Je to místo stvořené k rozjímání člověka o jeho místě v univerzu, místo, kde se zastaví čas a jedinec vstupuje do jednoty s vesmírem.

Zdroj: Zdena Němcová Zedníčková
Vložil: Petr Šmídek, 15.02.15
Návštěvnost: 11029 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.