Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Justiční areál Na Míčánkách

Autor: Obermeyer Helika a. s.
Autoři: Vladimír Kružík, Petr Olexa, Veronika Kubátová, Luděk Hauzírek
Adresa: 28. pluku, Vršovice, Praha, Česká republika
Projekt: 2001 Realizace: 2003-2006
Zastavěná plocha: 8050 m²

Na okraji historické blokové zástavby pražských Vršovic v ulici 28. pluku se nalézá komplex budov bývalých c. a k. kasáren infanterie a kavalerie. Z původního vojenského areálu se v průběhu doby stal nesourodý slepenec původních objektů, dodatečných vestaveb a nejrůznějších přístavků. Stejně jako vymizel vlastenecký patos legendy „pražských dětí“ z 28. pluku, ztratil komplex svůj původní půdorysný řád, symetrii i jednotný vzhled fasád kasárenských budov.

Genius loci tohoto místa byl obnoven rozhodnutím umístit sem nový justiční komplex zahrnující čtyři pražské obvodní soudy a státní zastupitelství. Historické neorenesanční budovy po obvodu bloku byly očištěny od pozdějších dostaveb a rekonstruovány do původní podoby. Obnoveno bylo oplocení s jižní branou, hlavním vstupem do areálu. Uprostřed bloku byla realizována novostavba, která se dispozicí půdorysu a vzhledem svých fasád podřizuje osové symetrii celého komplexu.

Novostavbu odlišuje od jejího okolí architektonicky záměrně nekomplikované řešení obvodového pláště – opakující se rytmus oken se strukturálním zasklením v dřevěných rámech v líci šedé omítky nemá ambici konkurovat dekorativnímu neorenesančnímu pojednání fasád historických objektů kasáren. Transparentní obvodový plášť v místě hlavního vstupu a v obou vnitřních atriích odhaluje barevně odlišené chodby před jednacími síněmi v jednotlivých podlažích.

Historické objekty kasáren jsou využity jako kanceláře justičního personálu, s novostavbou jsou propojeny pod úrovní terénu. V novostavbě se nalézá necelá stovka jednacích síní, dražební sál, informační kancelář, kongresový sál a další prostory nezbytné k fungování justičního komplexu této velikosti. V podzemí novostavby se nacházejí mimo jiné garáže, zásobovací dvůr, archivy a také cely pro vazebně stíhané.

Zadáním uživatele areálu bylo zabránit kolizi pohybu veřejnosti a justičního personálu a dosáhnout jejich striktního oddělení - jedinými místy, kde dochází k vzájemnému setkání, jsou jednací síně, tiskové salonky, informační kancelář a hovorny.


Zdroj: Helika a.s.
Vložil: Tisková zpráva, 10.02.15
Návštěvnost: 20438 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.