Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Mohrenapotheke
Apteka Pod Muryznem, Lékárna U mouřenína

Autor: Adolf Rading
Adresa: Plac Solny 2/3, Vratislav, Polsko | mapa
Web: wroclaw.gazeta.pl
Realizace: 1925, 1928

V roce 1925 pověřil lékárník Max Leschnitzer profesora vratislavské Státní umělecké akademie Adolfa Radinga, aby přestavěl a rozšířil jeho bytový dům na historickém náměstí Blücherplatz (dnešní Plac Solny) v centru Vratislavi. V té době nemívaly měšťanské domy stavebně oddělené obchodní prostory od vstupu do horních obytných pater. Jedinou pozoruhodností první Radingovy přestavby bylo to, že oddělil vstup do bytů od lékárny a vnitřní dispozice umožnila vznik nové prodejní místnosti. Uspořádání užitné plochy lékárny o rozloze 6 x 7 metrů se odvíjelo od vyzkoušeného a ještě více racionalizovaného provozu. Rading navrhl skříňovou stěnu složenou z různě velkých obdélníků. Barevné provedení ve žluté, šedé a černé barvě nechal na malíři Hansi Leistikowi, který se volně inspiroval principy holandského modernistického hnutí De-Stijl. Společně se zavěšeným pravoúhlým osvětlením, které je směrem do interiéru odstupňované a společně se zrcadly na stěnách způsobují opticky větším dojem z celé lékárny.
Druhá přestavba proběhla po požáru o tři roky později. V roce 1928 se lékárníkovi Leschnitzerovi podařilo získat dům ležící na sousední úzké parcele a pověřil architekta, aby oba domy strhl a nahradil je novou lékařskou ordinací s moderními byty. Díky ocelovému skeletu se podařilo na pozemku postavit zcela nový dům. Celý objekt je završen ustupujícím patrem s velkou terasou situovanou do náměstí. Zatímco v roce 1925 muselo ještě zůstat zachováno původní rozvržení oken na fasádě i příkrý sráz střechy, tak v roce 1928 se mohlo tvarování fasády odvíjet od zásad 'Neues Bauen' (Nového stavění). Již v roce 1925 proběhlo zdůraznění horizontál pomocí barevného nátěru fasády, ale teprve v roce 1928 došlo k dokonalému splnění architektových představ za pomocí parapetního obkladu z bílého opakního skla a černých okenních pásů. Jako kontrast k horizontálním okenním pásům je v pravém rohu domu (kde se horizontalita náhle vytrácí) umístěn svislý pruh se světelnou reklamou.
Mohrenapotheke (Lékárna U mouřenína) byla první moderní stavbou vybudovanou v historickém jádru a na dobových snímcích jasně vyčnívá mezi ostatními měšťanskými domy. Sousední budova městské spořitelny od Heinricha Rumpa vznikla až o čtyři roky později. V 90. letech byla fasáda navrácena do původního stavu a dnes v objektu sídlí místní redakce novin Gazeta Wyborcza.
Autor: Petr Šmídek, 08.01.15
Návštěvnost: 11305 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.