Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Městské lázně Citadel
Citadellbadet

Autor: Wingårdh Arkitektkontor | Gert Wingårdh
Spoluautor: NOD - Naturorienterad Design
Adresa: Badhusgatan 30, Landskrona, Švédsko | mapa
Web: www.landskrona.se
Investor: Landskronakommun
Projekt: 2006 Realizace: 2007
Užitná plocha: 550 m²

Při navrhování městského koupaliště Citadel ve švédské Landskroně pro mě byly důležité dva nebo možná tři výjevy. Dva přišly zvenčí a jeden se nacházel přímo uvnitř areálu. Ten poslední obraz přišel na řadu jako první. V mých vzpomínkách je vodní hladina nebesky modrá. Při pohledu ze strany pak tyrkysová. Beztížná a neskutečná. Když proniknu vodní hladinou, ticho je náhle prolomeno. Takové jsou mé první vzpomínky, když jsem se málem utopil v dědečkově bazénu.
Koupaliště Citadel disponuje třemi bazény: jeden pro kondiční plavání v drahách, jeden pro potápění a jeden dětský. Tři tyrkysové zčeřené obdélníky. Hned k nim je přidružena nová pravoúhlá modře rozčeřená stavba. Po čtyřbarevném skle pak stéká voda. Vertikální bazén mezi třemi horizontálními.
Druhý obraz se mi vybaví, když jsem byl o trochu starší. Během návštěvy muzea s rodiči v mém rodném městě. V polovině 19. století namaloval švédský umělec Marcus Larsson obraz, kde na plátně pojmenovaném Vodopád ve Smaland zobrazil divoké a zuřivé přírodní síly. Larson byl však při zpracovávání motivu divočině na hony vzdálen. Voda, světlo, mraky a vítr byl namalován v jeho pařížském ateliéru. Jde o pohled na přírodu nazíranou z bezpečí vlastního vnitřku. Tento pocit byl později transformován do architektury – aby mohl z bezpečného světa ukrytého za zdí vzniknout pohled do divočiny. Skulinami ve stavbě se zrcadlí oceán. Je přelomem mezi protilehlými světy vnitřní/vnější nebo kultivovaný/přírodní.
Poslední obraz vytvořil (britský malíř) David Hockney. Jeho barevné obrazy bazénů byly převedeny do dlážděné mozaiky, současně tvrdé i jemné. Výsledná mozaika působí jako kůže ještěrky. Mozaika jako kruhy na vodě obaluje plášť budovy. Plochy objektu zůstávají z velké části chladné a často vlhké. Sklo propouští do interiéru světlo a vytváří dva modré odstíny. Na okrajích ploch vznikají vzory odrážející okolní prostředí.
V tekoucí vodě se zrcadlí obloha i bazény. Mokré zasklení fasády se odráží na modrých stínech, čímž připomíná mihotání světla pod mořskou hladinou. Padesátimetrový bazén se slanou vodou vznikl již v roce 1967 a řadí se mezi jeden z nejrychlejších v celém Švédsku. Vodní prvek byl určující při ztvárnění architektury i okolní krajiny. Moře se zrcadlí ve škvírách a rozšiřující se kónický jehlan se nepřímo odkazuje na blízkou vodárenskou věž.
Wingårdh Arkitektkontor
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 30.10.14
Návštěvnost: 17616 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.