Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Interiér zámku v Pacově

Autor: VYŠEHRAD atelier | Zdeněk Rychtařík, Jiří Smolík, Radka Milotová, Michal Tutter
Adresa: Pacov, Česká republika
Projekt: 2007-11 Realizace: 2009-12
Užitná plocha: 2242 m²

Na projektu interiéru části zámku jsme začali pracovat v roce 2007, v době kdy byla již předchozími stupni projektové dokumentace určena základní provozní a stavební koncepce rekonstrukce objektu, resp. jeho jižního a západního křídla. Severní křídlo bylo již v minulosti zrekonstruováno pro účel funkce Městského úřadu.
Vzhledem ke stavu objektu, který byl v minulosti po desetiletích užívání Československou lidovou armádou zdevastován, a kde s výjimkou základních nosných konstrukcí - stěn a kleneb - nebyly zachovány téměř žádné původní historické prvky interiéru, jsme dostali možnost k rekonstrukci přistoupit svobodněji bez nutnosti respektu nebo piety k historickému objektu.
Koncepce řešení interiéru vyšla ze záměru zachování hodnotných stávajících konstrukcí, kdy se ponechala v maximální možné míře vyniknout krása stávajících klenutých prostor, která byla nenásilně doplněna nově vkládaným, jednoduše až prostě, pojatým mobiliářem. Vytvořit čistý prostor ve své přirozené barevnosti, kterého jsme chtěli docílit použitím štukových povrchů bez konečné barevné výmalby, cementových podlahových stěrek a dřevěných vlysů a dýh. Snažili jsme se o citlivý vstup do objektu, kde je hlavním motivem i inspirací prostor samotný.
V úzké spolupráci s vedením města, a při snaze a ochotě všech dalších zúčastněných, se dařilo již částečně hotový realizační projekt stavby modifikovat a korigovat pro účel našeho záměru. Na stavebně materiálovou modifikaci pevné stavby navázal návrh nábytkového zařízení pro účely jednotlivých provozů, který postupně sloužil pro žádost o čerpání dotace z evropských fondů, výběrové řízení na dodavatele i samotnou realizaci.
Vstupní (1.) podlaží řešené části objektu zahrnuje Informační centrum se sídlem Městského kulturního střediska. Směrem do zámecké zahrady se francouzskými okny otevírá největší prostor zámku - víceúčelový zámecký sál se zázemím a šatnou. 2. podlaží slouží Městské knihovně Pacov a jejím dvěma oddělením pro dospělé a dětské čtenáře a 3. podlaží je věnováno Městskému muzeu Antonína Sovy. Výstavní expozice jsou členěny na stálé věnované pacovským významným rodákům básníku Antonínu Sovovi a malíři Janu Autegruberovi. Dále se zde nachází stálá expozice o historii Pacovska a o - pro region v minulosti tak typickém -  motocyklovém sportu. V muzeu se také nachází místnost pro obměnné krátkodobé výstavy.
Pro komplexnost řešení se náš atelier, ve spolupráci s grafikem Milošem Homolou, podílel i na návrhu a realizaci jednotlivých muzejních expozic. Nedílnou součástí interiéru byl i návrh orientačního systému pro řešenou část objektu a venkovní areál, který vznikl ve spolupráci s grafiky Pavlem Lvem a Martinem Váchou ze studia Najbrt.
Projekt
Fotograf
Filip Šlapal
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 29.12.14
Návštěvnost: 24851 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.