Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Muzeum dánských loděnic

Autor: B.I.G. | Bjarke Ingels, David Zahle
Spoluautor: Kossmann.dejong
Adresa: Allégade 2, Helsingør, Dánsko | mapa
Web: www.helsingormuseer.dk
Náklady: 17 475 000 Euro Realizace: 2013
Soutěž: 2007 Užitná plocha: 17500 m²

Petr Šmídek, 2014
Šedesátitisícový Helsingør leží na východním pobřeží dánského ostrova Sjælland necelých padesát kilometrů severně od Kodaně. Do Baltského moře vybíhá opevněný renesanční zámek Kronborg, který je na seznamu památek světového dědictví UNESCO, odkud je výhled na nedaleké švédské město Helsingborg ležící na protějším břehu mořského průlivu Øresund. A právě u přístupové cesty k zámku Kronborg bylo 5. října 2013 za přítomnosti dánské královny slavnostně otevřeno Dánské národní námořní muzeum, jehož autorem je kodaňský ateliér BIG. Muzeum je umístěno ve 150 metrů dlouhém a 25 metrů širokém suchém doku, který naposledy sloužil k opravám lodí před více než šedesáti lety. Návrh ponechává suchý dok téměř nedotčený. Šikmo jím procházejí mosty, rampy a schodiště, ale hlavní výstavní prostory a potřebné zázemí je ukryto pod zemí za betonovými stěnami suchého doku. Z dálky můžete muzeum lehce přehlédnout. Jednoduchá a zároveň velmi zdrženlivá myšlenka ponechat dok zcela prázdný si ihned získala sympatie a Ingelsův návrh se v roce 2007 prosadil mezi ostatními soutěžními návrhy, které dok zastavovaly. Dok se tak proměnil v zahloubené atrium, do něhož se obracejí všechny muzejní prostory (galerie, kavárna, přednáškové místnosti a kanceláře). Při sestupování do muzea po nakloněných rampách a strmých schodech může v návštěvnících vzbudit mořskou nemoc. Schodišťová ramena mění šířku, ale také poměr stoupání. Všechny nově vložené prvky jsou obloženy hliníkovými deskami. Zalomená rampa není jen formální hříčkou vloženou do suchého doku. Dlouhá rampa bez podest i možnosti přidržet se zábradlí zároveň řeší požadavek muzea na bezbariérový přístup do spodních výstavních pater. Autory výstavních vitrín připomínajících skleněné ledovce vynořující se z podlahy pochází od amsterodamské kanceláře Kossmann.dejong.

Literatura

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 08.11.14
Návštěvnost: 27404 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.