Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kostel a farnost Enghøj
Enghøj Kirke

Autor: Henning Larsen Architects | Henning Larsen
Adresa: Enghøj Alle 10, Randers, Dánsko | mapa
Web: www.enghoejkirke.dk
Realizace: 1.1994 Užitná plocha: 950 m²Výrazný bílý kostel ční na kopci v krajině severozápadně nad vesnicí Randers v Jutsku. Lapidární, čistý kvádr s dramaticky klesající střechou do středního úžlabí je dominantou celého okolí. Kostel je navržen jako poutní. Ke kostelu vede dlouhá cesta, při které je člověk plný očekávání, co nabízí vnitřní prostor, co se nachází za kostelem či co se skrývá za bílou zdí.
Interiér odhaluje jednotlivé materiály v celé své kráse. Vnitřní stěny kostela jsou z čistého pohledového betonu s přísadou bílého mramoru a s přiznanými spárami po bednění. Stejně tak je i vydlážděna podlaha jednoduchými betonovými dlaždicemi.  Střecha odhaluje dřevěnou konstrukci krovu s masivním podélným vazníkem z lepeného dřeva, který umocňuje podélnou osu kostela. Kvalita materiálů je vyzdvižena působením denního světla. To do interiéru proniká malými průzory v podélných fasádách a mezerou mezi obvodovými stěnami a střechou. Další důležité osvětlení je za výklenkem na západní fasádě za oltářem, které díky difuznímu světlu představuje jakýsi nekonečný prostor a umocňuje tak význam oltáře. Ten je vyroben z černého kamene a spolu s ostatním mobiliářem z černě mořeného dřeva ostře kontrastuje s bílou podlahou a stěnami.
Sousední Komunitní centrum se skládá z malých, nízkých domků s nádvořími. Ty jsou obepnuty bílou zdí a zaručují tak intimitu a klid.
Poslední dominantou je samostatně stojící zvonice. Jde o vysokou, bílou věž. Velký kopec na levé straně kolem kostela je vytvořený z přebytku půdy. Tento svah tak změkčuje a podtrhuje formální výraz stavby.
Barbora Jandová
Zdroj: Barbora Jandová
Vložil: Petr Šmídek, 23.10.14
Návštěvnost: 13356 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.