Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Studentské koleje Tietgen
Tietgenkollegiet

Autor: Lundgaard & Tranberg Arkitekter | Bøje Lundgaard, Lene Tranberg Hansen
Zahradní úpravy: Marianne Levinsen, Henrik Jørgensen
Adresa: Rued Langgårdsvej Vej 10-18, Kodaň, Dánsko | mapa
Web: www.tietgenkollegiet.dk
Investor: Fonden Tietgenkollegiet
Realizace: 2006 Soutěž: 2002
Užitná plocha: 26800 m²

Projekt studentských kolejí mohl vzniknout díky štědrému daru nadace Nordea Denmark. Podmínkou bylo umožnit realizaci “kolejí budoucnosti“ prostřednictvím jasné architektonické ideje. Ubytování pro přibližně 400 studentů odkazuje na mezinárodní složení.
Pozemek se nachází v severní části Ørestad nedaleko campusu kodaňské univerzity v území s charakteristickými vodními kanály a přísně rozvrženou zástavbou. Jednoduchý kruhový tvar studentských kolejí Tietgen je přitom jasnou urbanistickou odpovědí na okolí, je smělou architektonickou odpovědí v nově projektovaném území.
Dynamický projekt vytváří se svým okolím silný kontrast. Skulpturální výraz ještě více posilují zvýrazněné jednotlivé programové prvky. Kruhový tvar domu, který je symbolem rovnosti a společného zájmu, což kontrastuje s vyčnívajícími prvky vyjadřujícími jednotlivé byty. Základní inspirací při navrhování bylo střetnutí kolektivního a individuálního, což je příznačné pro všechny studentské koleje.
Válcový tvar sám sebe ukončuje a obíhá kolem vnitřního dvora. Horní podlaží jsou uspořádány tak, aby pokoje byly po vnějším obvodu s výhledem do okolí, zatímco společné funkce jsou orientovány do vnitřního dvora. Společně užívané prostory mají dramatickou podobu tvarů vyčnívajících do vnitřního dvora. Jednotlivé byty mají různou hloubku, čímž proměňují rytmus vnější fasády a dodávají charakteristický výraz s ostře řezanými liniemi. Zároveň se tím odhaluje jedinečnost každého z obyvatel a zároveň neutralizuje urbanistický potenciál mohutné válcovité formy.
Vstup do vnitřního dvora je pěticí otevřených průchodů, kudy je zároveň vertikální přístup do horních pater jednotlivých pěti segmentů. Každé podlaží (u všech pěti sekcí) se skládá ze 12 studentských pokojů uspořádaných kolem společenského prostoru s kuchyní. Potřebné zázemí kolejí je umístěno v přízemí.
Lundgaard & Tranberg Arkitekter
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 20.10.14
Návštěvnost: 24693 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
...zajímavé... S.Kuchovský 25.10.14 14:11
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.