Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Kulturní centrum Nicolai

Autor: Dorte Mandrup Arkitekter | Dorte Mandrup-Poulsen
Spoluautor: Kristine Jensen
Adresa: Skolegade 2, Kolding, Dánsko | mapa
Web: nicolai.kolding.dk
Investor: Město Kolding
Realizace: 2006-08 Soutěž: 2002
Užitná plocha: 5000 m²

V centru města Kolding poblíž hradu Koldinghus se nachází areál pěti bývalých školních budov, které uzavírají společné nádvoří o délce 100 metrů. Každá budova reprezentuje periodu z Dánské historie školství od první z roku 1856 až po poslední otevřenou v roce 1909. Všechny mají svou vlastní identitu. Liší se jak různým materiálovým použitím (cihly bílé, cihly červené, omítky), tak i stavebně. Budovy již delší dobu nesloužily svým účelům, nicméně dvě z nich byly zapsány jako kulturní dědictví. Ze školního nádvoří se stalo parkoviště. V roce 2002 město Kolding jako investor vyhlásilo soutěž na konverzi a rozšíření komplexu na nové budoucí kulturní centrum města. Na projektu začaly spolupracovat dvě architektky: Kristine Jensens jako krajinářská architektka a Dorte Mandrup se svým atelierem.
Dvůr vytváří základnu, společný prostor mezi domy s různými funkcemi. Domy: filmu, dědictví a historie, dětí, tvůrčí dílny a hudby. Motiv tak vychází z pěti skupin uživatelů, kteří se během projektování podíleli na konkretizování programu a vytváření budoucího harmonogramu. Pět uměleckých domů, každý s vlastní funkcí a identitou, uzavírající mezi sebou společný prostor.
Muselo dojít k propojení všech historických budov rozdílných jak materiálově, tak stavebně za použití nového sjednocujícího materiálu – zkorodovaného železa, který se tak stal přírůstkem každé ze stávajících staveb. Stěny z mohutných cortenových desek vytvářejí pocit jednoty. Některé povrchy byly úplně nahrazeny, některé ponechány v původním stavu a některým byly čitelně přidány nové části. Podél celé západní strany prostoru byla postavena dlouhá kontinuální zeď z cortenových plátů. Povrch dvora zůstal asfaltový, ale je oživen jasně bílými plastovými kruhy, které vytvářejí vazby mezi jednotlivými domy. Bílá kola vyzívají k chůzi od jednoho bodu ke druhému.
První dům sestává z kavárny. Kavárna uvnitř přechází přes 2 patra, čímž je krásně prosvětlena. Spolu se dvorem je spojena terasou. Ke kavárně s restaurací náleží neziskové umělecké kino art, taky videotéka a kanceláře místní televizní stanice.
Další dům “historie a dědictví“ (house of heritage) sestává z archivu místní historie a na to navazující studijní kanceláře, přednáškový sál a konferenční prostory.
Dům dětí je prostor otevřen všemožným druhům dětských aktivit. Prostory pro divadlo, tančení a pro práci v různých dílnách na probíhajících workshopech. Budova nese témata, která jsou při pohybu uvnitř  prostorově propojená a postupně se otevírají. Jeskyně, les a nebe. Funkčně se jedná divadlo, dále prostor pro tančení a pohyb otevřen nahoru přes 2 patra se zavěšenými lany. A nahoře dílny pro permanentně probíhající workshopy.
Dům umění a řemesel slouží hlavně jako prostory pro místní umělce.
Dům hudby je objekt bývalé tělocvičny, ke které byly přistaveny nové části – vstupní foyer s intimním vstupním nádvořím opět z cortenových plátů.
Dvůr nemá pouze jeden centrální prostor. Stává se místem pro různé aktivity, které odkazují k tématům jednotlivých domů. Nachází se zde venkovní scéna s možností promítání filmů, taky kruhové auditorium. Je zde možnost pořádat koncerty či divadelní hry. Vznikají tu také prostory pro možné expozice nebo trhy. Místo, kde si děti mohou hrát a ostatní se setkávat. Prostor jasně komunikuje se všemi pěti programy. Objevuje se tak možnost nové typologie kreativního a dynamického kulturního centra.


Zdroj: Martin Málek
Vložil: Petr Šmídek, 04.10.14
Návštěvnost: 25467 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.