Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ekologické centrum Rychleby

Autor: knesl + kynčl architekti | Jiří Knesl, Jakub Kynčl, Jan Tesárek
Spolupráce: Jan Weiss (interiér), Josef Hajný (vizualizace); Filip Balcar (stavebně-technické řešení), Pavel Hladík - Hladík a Chalivopulos s.r.o. (statika), Jitka Špondrová (požárněbezpečnostní řešení), Vítězslav Vaněk, Dušan Variš (zdravotní technika, vytápění), Pavel Dočekal / KOMP (elektroinstalace), Josef Bahr / KLIMAKOM (klimatizace), Milan Zezula (doprava), Michal Obrtel (rozpočet)
Adresa: Bílý Potok 152, Javorník, Česká republika | mapa
Web: www.ekocentrum-rychleby.cz
Investor: Občanské sdružení Ester
Projekt: 2009-11 Realizace: 2011-12
Užitná plocha: 2144 m² Zastavěná plocha: 1930 m²
Obestavěný prostor: 10500 m³

Ekologické centrum se nachází na úpatí Rychlebských hor mezi městem Javorník a obcí Bílý Potok v severozápadním výběžku bývalého Jesenického okresu, téměř při hranici s Polskem. Místo s pohnutou historií a velkou nezaměstnaností v současné době jen těžko hledá novou identitu. Tomuto hledání by mělo napomoci i Ekologické centrum Rychleby, které - až symbolicky - vzniklo na místě bývalé skládky, na kusu znehodnocené země. Centrum slouží pro pořádání denních i pobytových vzdělávacích programů zaměřených zejména na udržitelný rozvoj ve vazbě na historii regionu, environmentální programy, aktivní občanství a sociální vztahy.

Urbanistické a architektonické řešení
Na svažitém pozemku v blízkosti hlavní komunikace jsou navrženy dva samostatně stojící objekty, jejichž tvar, velikost a umístění zohledňují možnosti stavební parcely, orientaci ke světovým stranám a požadavky na nízkoenergetický standard, a to jak s ohledem na energetickou spotřebu a využití obnovitelných zdrojů, tak na využití ekologických stavebních materiálů. Vzájemné natočení dvou ortogonálních hmot dává celé kompozici jemnou dynamiku. Koncept obou objektů je založen na principu dvora - v objektu A zastřešeného (víceúčelová dvorana), v objektu B otevřeného (hospodářský dvůr).
Hlavní objekt A je umístěn ve střední části řešeného pozemku, se vstupem ze severovýchodu od příjezdové komunikace, která je zde rozšířena o parkovací stání určená pro návštěvníky centra. Dvoupodlažní, částečně podsklepená stavba čtvercového půdorysu s velkorysým proskleným atriem, kolem kterého je organizován veškerý provoz v budově, zahrnuje konferenční a přednáškové sály s kapacitou až 80 míst a stravovací zázemí, přičemž společné prostory (jídelna a foyer) jsou prostřednictvím prosklené, částečně ustupující fasády přímo propojeny s exteriérem. V druhém nadzemním podlaží jsou umístěny ubytovací jednotky (20 lůžek) a administrativní prostory, suterén je vyčleněn pro technické zázemí, kotelnu a sklad dřeva.
Provozní objekt B je navržen severovýchodně od hlavního objektu A, s hlavním vstupem z jihu a vedlejším vstupem a vjezdem do dvora ze severu. Částečně dvoupodlažní nepodsklepený objekt zahrnuje dílny, sklady, technické zázemí a ubytování orientované kolem otevřeného centrálního dvora; horní podlaží poskytuje ubytování ve čtyřlůžkových pokojích o celkové kapacitě 40 lůžek, v přízemí je doplněn dvoulůžkový pokoj pro tělesně postižené. Samotný pozemek je koncipován jako neoplocená travnatá plocha s ovocnou zahradou s místními původními kultivary stromů a keřů.

Stavebně-technické a materiálové řešení
Stavby jsou založeny na základových deskách z vodostavebného železobetonu na vrtaných velkoprůměrových pilotách. Objekt A je navržen jako částečně zděný z keramických tvarovek Porotherm (přízemí), částečně z dřevěného montovaného stavebního systému Thoma Holz 100 (patro). Rovněž fasáda objektu je opatřena dřevěným smrkovým obkladem na dřevěném roštu. Nosná konstrukce objektu B je v obou podlažích z keramických tvarovek, obvodové zdivo je omítnuto bílou, resp. červenou probarvenou vápennou omítkou. Nenosné příčky jsou z keramických tvarovek, případně z prefabrikovaných dřevěných panelů, případně sádrokartonové. Objekt A je zastřešen částečně plochou, částečně pultovou střechou tvořenou celodřevěným konstrukčním systémem Thoma Holz 100, objekt B má střechu pultovou, z železobetonu. Skladba střech je klasická, svrchní vrstva hydroizolace je přitížena kačírkem. Stropní desky a schodiště jsou železobetonové. Okna a prosklené stěny jsou dřevěné z lepených profilů upravených lazurou a lakem, zasklení venkovních oken je izolačním dvojsklem. Vnitřní dveře jsou převážně dřevěné voštinové, kde není požadavek požární odolnosti, zárubně převážně ocelové, ve společných prostorách dřevěné obložkové, v učebnách jsou navrženy dřevěné posuvné stěny, které mohou současně sloužit jako dělicí s možností složení. Veškeré klempířské výrobky jsou provedeny z titanzinkového plechu v provedení antracit, zámečnické výrobky jsou ocelové.
Skladby konstrukcí jsou navrženy s ohledem na požadavky standardů nízkoenergetických staveb. Součinitel prostupu tepla konstrukce střechy je 0,14 W/m².K¹, obvodového pláště se systémem Thoma Holz
0,20 W/m².K¹. Průměrný součinitel prostupu tepla obálkou budovy je 0,33 W/m².K¹. Oba objekty jsou klasifikovány jako B - úsporné. Objekty jsou vybaveny kotlem na dřevo pro vytápění a přípravu TUV a tepelným čerpadlem bivalentně přiřazeným ke kotli. Navržený poměr dodávané energie na vytápění a ohřev teplé vody je 40% kotlem a 60% tepelným čerpadlem.
Projekt
Fotograf
Radek Brunecký
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 01.10.14
Návštěvnost: 29419 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.