Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Budova L TUL

Autor: Martin Šaml
Spolupráce: Bohumír Španihel (stavební řešení)
Adresa: Bendlova 7, Liberec, Česká republika | mapa
Web: budoval.cxi.tul.cz
Investor: Technická univerzita v Liberci
Projekt: 2009-10 Realizace: 2010-13
Zastavěná plocha: 2346 m² Obestavěný prostor: 59052 m³

foto: Aleš Jungmann
Nová budova L je součástí dostavby areálu Technické univerzity v Liberci a je sídlem Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace. Je určena pro řešení vědeckých a výzkumných úkolů a proto jsou zde soustředěny prostory lehkých a těžkých laboratoří. Nachází se v okrajové části města, na svažitém pozemku ze třech stran obklopeném listnatým lesem.

Koncept budovy je založen na kontrastu dvou materiálově odlišených částí – na jednoduchém betonovém hranolu, částečně zapuštěném ve svahu a nástavbě se dvěma podélnými křídly, obložené měděným plechem v přírodním odstínu. Křídla budovy mají rozdílný tvar, navazují svou orientací na stávající budovy univerzitního areálu a umožňují průhledy do zeleně. Severní stěna budovy je vykloněna od svislice proti svahu.

Budova L má 5 nadzemních a 2 podzemní podlaží. Ve spodní části budovy jsou umístěny provozy těžkých laboratoří s průmyslovým charakterem a mostovými jeřáby. V horní části s křídly se nachází lehké laboratoře a pracovny. Mezi křídla budovy je vložena krytá ocelová komunikační lávka a střední část budovy osvětlují dvě ozeleněná atria a shedové světlíky.

Na obvodový plášť jsou použity materiály, které přirozeně stárnou – mění se průběhem času stejně jako okolní listnaté stromy. Barevnost exteriéru budovy je tedy dána použitím převažujících materiálů - pohledového betonu - šedá a měděného obkladu - postupně měnícího barvu od červenohnědé do tmavě hnědé až černé. Jako kontrastní a zvýrazňující barva je použita oranžová na obkladu venkovního schodiště a střešní tyčové nástavbě.
Martin Šaml, říjen 2014
Projekt
Fotografie
Aleš Jungmann
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Petr Šmídek, 25.11.14
Návštěvnost: 26434 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
. emo 28.11.14 00:32
pohled uživatel kalinova 28.11.14 11:15
Liberec je Liberec M. Merger 02.12.14 00:30
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.