Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Administrativní budova Rohan – River Garden

Autor: Architekti Hrůša & spol., Ateliér Brno | Petr Hrůša
Spolupráce: Igor Bielik, Zdeněk Šuchma, Jiří Vokřál, Anna Koželouhová, Markéta Jelenová (výmalby ve vstupech)
Adresa: Rohanské nábřeží 15, Karlín, Praha, Česká republika | mapa
Investor: Topas Real
Projekt: 2009-11 Realizace: 2011-12
Užitná plocha: 13606 m² Obestavěný prostor: 56845 m³

Jedná se o koncept kancelářského modulu a přirozené skladby funkcí. Výraz domu je tvořen posloupností a rytmizací oken, portálů a kolonády. Budova je kancelářský objekt, který má půdorysný tvar "U" s nestejně dlouhými rameny o rozměrech 78,3 x 31,7 m s 8 nadzemními a 2 podzemními podlažími, 7. a 8. nadzemní podlaží (dále NP) jsou půdorysně ustupující. Při ulici "Rohanské nábřeží" je v úrovni 1. - 2. NP kolonáda s hloubkou 3,8 m s veřejně přístupným chodníkem. Budova má dvě vertikální komunikační jádra s vnitřními schodišti a výtahy. 1. - 2. podzemní podlaží jsou uspořádána jako polopatra a jsou v nich umístěna stání pro parkování vozidel, místnosti pro technologii objektu a skladovací prostory. V 1. NP jsou komerční pronajímatelné prostory pro obchody se samostatnými vstupy z ulice a s nezbytným provozním a hygienickým zázemím. Vstup do administrativní části objektu je dvěma hlavními portály do recepcí v 1. NP z Rohanského nábřeží. Na recepce, jež jsou pojaty jako převýšený prostý, ale výtvarně řešený prostor (výmalby od akad. malířky Markéty Jelenové), navazuje technický velín objektu. 2. - 8. NP jsou navržena jako halové kancelářské prostory typu "open space". Na dvě úsporně řešená komunikační jádra navazují v každém podlaží společné prostory s hygienickým zařízením. Každé administrativní podlaží je dále vybaveno dvěma čajovými kuchyňkami. To umožňuje značnou variabilitu přepažení pro jednotlivé firmy. V 7. NP je z kanceláří přístupná střešní terasa vzniklá půdorysným ustoupení dvou posledních podlaží. V 8. NP je výstup schodištěm na plochou střechu, která je využita k umístění technologických zařízení.
Na tomto projektu se investor a dodavatel vstřícně vůči sobě snažili o vyvážený a maximálně racionální standard za investování minimálních prostředků, ale tak, aby zůstalo na aspoň část nadstandardního řešení. To znamená, že v parteru jsou kamenné fasády a nestandardní pojetí klasicizujícího, tedy na detail a kvalitu materiálů náročného prostředí vstupních částí i navazujících fasádních prvků. Celkové uspořádání tak přes univerzální zadání kancelářské budovy alternuje modernisticky architektonický, "skleněný globalismus" - zde stojí Rohan oproti tomu např. posloupností a konkrétností lidsky baltického pojetí, např. pomocí tělesné rytmizace okny, portály, v parteru městským modulem kolonády s kamennými prvky. Architektura vychází z mála, co umožňuje základní porce obecně uchopitelného kancelářského modulu (1,35 - 1,40 m) a přirozená skladba základních funkcí. Použití tohoto systému je úzce spjato s architektonickým řešením stavby, zejména s fasádním systémem také lépe umožňujícím řešení interiéru bez složitých zásahů. Celé ekonomické řešení je provázáno s architektonickým, tedy rozvrženo tak, aby zde nedocházelo ke zbytečným ztrátám při klientských změnách, a aby tak lidské vnitřní prostředí vytvářela samotná podstata návrhu.

Literatura
 

Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 16.09.14
Návštěvnost: 40467 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
...Hm,... šakal 17.09.14 14:02
...náhrobku... Zdeněk Skála 18.09.14 11:18
Křoví Marek Rychtář 18.09.14 14:07
Kdepak... Plánička 18.09.14 18:53
...No jo,... šakal 19.09.14 10:39
Poetičnost zanedbalosti a mrtvolná nuda všedna Dr,Lusciniol 19.09.14 10:46
Nuda, nuda, šeď, šeď... Martin Veber 20.09.14 10:12
Berlin 1994 Tomáš Vích 21.09.14 20:32
...do Berlína... Zdeněk Skála 22.09.14 10:57
Je to takový... vilda 28.09.14 14:28
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.