Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Vlastní ateliér Ricarda Bofilla

Autor: Ricardo Bofill Taller de Arquitectura | Ricardo Bofill Levi
Adresa: Avenida Industria 14, Sant Just Desvern, Barcelona, Španělsko | mapa
Web: www.ricardobofill.com
Realizace: 1973-75

„Továrna je magickým místem se zvláštní atmosférou, kterou může oko běžného pozorovatele jen stěží pochopit. Zamlouvá se mi zdejší dokonale naprogramovaný a ritualizovaný život, což je v naprostém kontrastu k mému jinak neklidnému a kočovnému způsobu života.“
Ricardo Bofill

V roce 1973 objevil Ricardo Bofill na předměstí Barcelony opuštěnou cementárnu, která byla součástí průmyslového areálu z přelomu 19. a 20. století. Soubor objektů představovalo 30 silážních věží, podzemní chodba a ohromná strojovna. Bofill se rozhodl přebudovat celý tento areál na svůj architektonický ateliér. Následná přestavba trvala dva roky. Opuštěnou továrnu, která se již částečně nacházela v ruinách, tvořil soubor až surrealistických prvků – nikam nevedoucí schody, nic nepodpírající mohutná betonová konstrukce, kusy železa trčící ve vzduchu; zkrátka obří prázdno naplněné zvláštním kouzlem. Proces přeměny začal zbouráním části staré konstrukce, odhalením dříve ukrytých částí a vyřezáváním do betonu. Jakmile byl definován základní prostor, očištěn od nánosů cementu a doplněn okolní nově vysázenou zelení, začal proces přizpůsobování místa nové náplni. Osm sil zůstalo zachováno a přeměnilo se na kanceláře, modelárny, archiv, knihovnu, promítací kabinu a rozlehlý prostor přejmenovaný na 'katedrálu', která slouží jako místo k pořádání výstav, přednášek, koncertů a celé řady kulturních činností spojených s profesí architekta. Komplex industriálních budov dnes stojí uprostřed zahrady plné eukalyptů, palem, olivovníků a cypřišů.
Autor: Petr Šmídek, 09.09.12
Návštěvnost: 12532 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.