Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rekonstrukce a dostavba obchodního domu Renoma
Dom handlowy Renoma

Autor: Zbigniew Maćków
Spolupráce: J.Erdman, M.Firganek, A.Gilarska, K.Kirschke, P.Kirschke, M.Kotowski, P.Krynicki, P.Sulisz, P.Wilk, P.Zybura
Adresa: Świdnicka 40, Vratislav, Polsko | mapa
Web: www.renoma-wroclaw.pl
Investor: Centrum Development and Investments Polska
Projekt: 2005-08 Realizace: 2006-09
Užitná plocha: 77751 m² Zastavěná plocha: 10715 m²
Obestavěný prostor: 381705 m³

Obchodní dům se jako nový typologický druh objevuje v západní Evropě od druhé poloviny 19. století. Nejvíce a nejrychleji se tato nová forma prodeje začala uplatňovat ve Franci a v Německu. Jedním z majitelů a úspěšných provozovatelů několika obchodních domů byla firma Wertheim. Po novostavbách několika obchodních domů v Berlíně se rozhodli majitelé firmy postavit dům ve Vratislavi, která byla v té době součástí Německa. Stavba domu byla plánována již před první světovou válkou, ale nakonec byla realizována až v roce 1930 podle projektu německého architekta Hermanna Dernburga. Architektonická podoba domu vzešla z architektonické soutěže, kterou svým návrhem obeslal i například Erich Mendelsohn. Na konci války byl obchodní dům těžce poničen bombardováním, ale již v roce 1949 zrekonstruován a přejmenován Renoma.
V roce 1977 byl dům zapsán na seznam kulturních památek jako významné dílo evropského modernizmu. V době svého vzniku byl největší železobetonovou stavbou tohoto typu v Evropě s velmi moderním způsobem prodeje. Poprvé zde byl ve Vratislavi provozován samoobslužný prodej a současně je jednalo o první dům s eskalátory na východ od Berlína.V roce 2005 bylo přistoupeno k další celkové rekonstrukci a dostavbě obchodního domu. Jediný možné rozšiřování budovy bylo na volné prostranství východně od stávajícího obchodního domu. Na místě stál až do roku 1854 kostel Spasitele a po jeho demolici byl na volném prostranství vysazen dub míru na památku konce Prusko-francouzské války a celý prostor začal být užíván jako malé náměstí. Právě kvůli zachování volného prostoru a vzrostlých stromů dostavba nedodržuje uliční čáru starého obchodního domu, ale je od ulice odskočena. Parter celé plochy byl citlivě zrekonstruován a v nové dlažbě se zobrazuje i půdorys původního kostela.
Starý obchodní dům a jeho novou část od sebe dělí desítky let vzniku, přesto je oba spojuje stejné tvarosloví, dynamická architektura, výrazné horizontální členění fasád nebo ustupující poslední podlaží. Autoři novostavby se vyrovnali s hmotovým navázáním na významnou modernistickou památku velmi dobře. V místě napojení staré a nové fasády je vložen skleněný kubus, který tvoří spojovací a komunikační prvek současně. Uvnitř kubusu je umístěna schodišťová hala a jednu ze stěn tvoří i fasáda původního domu, který v této části vytváří v půdorysu výstupek prodlužující fasádu. Dodatečné polepení skleněného pláště haly barevnými fóliemi působí, s ohledem na barevnost původní i stávající stavby, trochu nepatřičně a vytváří dojem dodatečně přidaného elementu. Na střeše novostavby je umístěno parkování, které umožňuje atraktivní pohled na staré město a za příznivého počasí se odsud otevírá pohled na panorama Krkonoš.
Na rozsáhlém projektu se podílela renomovaná inženýrská kancelář Arup. Po dobu celé rekonstrukce obchodního domu fungovalo v posledních patrech důležité centrum firmy Hewlett - Packard. Nemožnost přerušit provoz centra umožnilo vzniknout důmyslnému stavebnímu oddělení kancelářského provozu od stavebního ruchu. V době stavby tak ve spodních patrech budovy pracovaly stovky stavebních dělníků se svými nástroji a nad nimi seděli stovky IT specialistů u svých počítačů aniž by o sobě vzájemně věděli.
Zdroj: Vladimír Balda
Vložil: Petr Šmídek, 03.09.13
Návštěvnost: 23312 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.