Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Vstupní objekt firmy Sporten

Autor: ellement
Adresa: Nové Město na Moravě, Česká republika
Realizace: 2001-02

Záměrem investora bylo zbudovat vstupní objekt firmy, který by prezentoval a zároveň naznačoval směr nového image firmy. Součástí to- hoto objektu měla být nová vrátnice, prodejna firmy a také prostory pro sportoviště se zázemím. Jedním z požadavků investora bylo architekto- nickými prostředky definovat nový vstup, přemostit jej a vytvořit vstupní bránu do areálu firmy. Nový objekt nebyl omezen urbanistickými regulacemi. Nachází se na hranici pozemku, odděluje výrobní areál a volnou krajinu. To se projevilo na výsledné podobě objektu, který je navržen jako volně stojící členitý solitér. V jeho tvaru se promítá jak okolní zvlněná krajina, tak i technologie výrobního areálu. Je vstupní bránou i billboardem. Naší snahou bylo vytvořit objekt, ve kterém budou dílčí objemy s danou funkcí čitelné jak hmotou, tak použitým materiálem, zároveň však spjaty v jeden celek.
Na opláštění fasád jsme použily různorodé materiály, které nám napomohly oddělit jednotlivé funkce objektu. Naším záměrem bylo použít tradiční, v čase stálé materiály - modřínový štípaný šindel, eternitové české šablony, omítka, vše zastřešeno titanzinkem. Čelní plocha hmoty překlenující průjezd vytváří odlehčený plášť - kulisu, v původním plánu podsvětlenou. Tato fasáda je z hliníkových lamel Luxalon, z niž jako reliéf vystupuje logo firmy.
Důležitým momentem stavby pro nás byla možnost návrhu a dozor při realizaci interiéru, jehož většina byla navržena atypicky. Pro obklad stěn v baru a prosklených příček bylo využito odpadového materiálu - dřevěných lepených středů lyží, na stínidla světel a prodejní pulty byla použita skluznice. Na realizaci interiéru se podíleli i zaměstnanci firmy Sporten.
Celý komplex je nepodsklepený, třípodlažní a spojují se v něm tři samostatné provozy: prodejna, vrátnice s jednací místností a sportovní klub - bar, 3 squashové kurty, sauna a relaxační posilovna. Prodejna firmy je řešena jako samostatný jednolitý prostor ve zvýšené části členěný galerií přístupnou po jednoramenném schodišti. Pod galerií je zázemí personálu a příruční sklad zboží.
Střechu prodejny vynáší dřevěné lepené vazníky, přiznané v interiéru. Svislá nosná konstrukce prodejny je kombinací mezi dřevěnou sendvičovou konstrukcí a monolitickým betonovým skeletem vyplněným zdivem. Betonová konstrukce je v interiéru přiznaná jako pohledová.
Vrátnice ve tvaru "krychle" je zasunuta pod "most" průjezdu. V přízemí je vstupní hala, zázemí zaměstnanců, vrátnice a servisní vstup do sportoviště. V patře pak jednací místnost se zázemím. Sportoviště je specifickou částí celku. Vzniklo spojením několika hmot, které reagují na vnitřní uspořádání. Vstup do provozu sportoviště je přes zádveří do hlavního prostoru s barem, tento prostor navazuje na squashové kurty. V přízemí je hygienické zázemí pro veřejnost a zaměstnance sportoviště. Součástí bloku zázemí je výměníková stanice a sklad. V patře objektu jsou šatny s hygienickým zařízením a sprchami, nad chodbou squashů je sauna s ochlazovnou. Z druhého do třetího podlaží vede přímé schodiště, prostorově zasahující do jednací místnosti. Ve druhém patře se nachází posilovna a masérský kout prostorově propojený s ochlazovnou. Prostory uvnitř čelní hmoty na sebe volně navazují, jsou propojeny přiznaným průběžným tvarem střechy, v příčném směru je člení jen závěsy.
Objekt je zděný, kombinovaný s betonovou nosnou konstrukcí. Stropy v přízemí jsou z pohledového betonu, stejně tak i sloupy. Pultové střechy jsou vynášeny pomocí dřevěných sbíjených vazníků uložených rovnoběžně se "štítovými" stěnami. Konstrukci přemostění tvoří ocelová příhradovina.
Zdroj: autorská zpráva
Vložil: Jan Kratochvíl, 15.08.05
Návštěvnost: 66539 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.