Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Linnahall - koncertní a sportovní sál

Autor: Riina Altmäe, Raine Karp
Adresa: Mere puiestee 20B, Tallinn, Estonsko | mapa
Web: www.linnahall.ee
Realizace: 1975-80

Linnahall stojí v přístavišti estonského Tallinnu. Slouží k pořádání hudebních koncertů a sportovních událostí a za tímto účelem vznikl hlavní sál pro 5000 diváků a ledová plocha s kapacitou 3000 diváků. Hala je situována na břehu za severními hradbami starého města. Autory návrhu jsou Raine Karp a Riina Altmäe, kteří vytvořili původní Palác kultury a sportu V.I.Lenina u příležitosti konání XXII. letních olympijských her v Moskvě. V rámci olympijských her Tallinn hostil závody plachetnic. Po skončení her palác získal svoje dnešní jméno. Linnahall tvoří monumentální betonová platforma, která vybíhá z města do moře. Objekt má velmi nízký profil a je celý pochozí prostřednictvím velkolepých venkovních schodišť. Autoři usilovali o propojení města s mořem, aniž by nová hala narušila výhled ze středověkého města na záliv. K dosažení tohoto cíle musel mít objekt nízký profil a nabízet osový přístup. Boční stěny jsou zkosené, aby na nich mohla růst tráva a celý objekt tak ještě lépe splynul s okolím. Poblíž Linnhall se také nachází mořská pevnost postavená postavená carským Ruskem v 19. století. Spojením prvků uzavřené tvrze a přístupné paluby si autoři pohrávají s metaforami izolace a otevřenosti umístěním do jediného návrhu s nezaměnitelnou podobou.
V současnosti se Linnahall využívá pouze příležitostně. Přestože je stavba relativně mladá, tak od počátku trpí nedodělky a poruchami z důvodu celkově nekvalitní stavební produkce v celém Sovětském svazu. V srpnu 2010 se však město Tallinn dohodlo s investorem, který má v plánu památkově chráněnou Linnahall zrekonstruovat a využít pro pořádání sportovních a zábavních podniků. V podzemí Linnahall má navíc vyrůst hotel a casino.
Zdroj: Tomáš Berka
Vložil: Petr Šmídek, 04.08.13
Návštěvnost: 11176 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.